Ako sa zmení svet za päť rokov? Toto sú najnovšie klimatické predpovede

Priemerná ročná globálna teplota bude podľa Svetovej meteorologickej organizácie pravdepodobne v každom z nasledujúcich piatich rokov najmenej o jeden stupeň Celzia vyššia ako v období pred industrializáciou z rokov 1850 až 1900. Takmer všetky regióny, s výnimkou častí južných oceánov, budú pravdepodobne teplejšie ako v rokoch 1981 až 2010.

Pri pohľade na päťročné obdobie 2020 až 2024 organizácia uviedla, že je až 70-percentná šanca, že najmenej jeden mesiac bude o 1,5 stupňa Celzia teplejší, než bola úroveň pred industrializáciou. Existuje však iba trojpercentná šanca, že celé obdobie bude o 1,5 stupňa teplejšie ako táto základná úroveň.

Región severného Atlantiku by mohol zažívať silnejšie západné vetry, čo by v piatich rokoch viedlo k ďalším búrkam v západnej Európe. Regióny s vysokou zemepisnou šírkou a africký Sahel budú pravdepodobne vlhkejšie, a len v roku 2020 bude väčšia časť Južnej Ameriky, južnej Afriky a Austrálie suchšia ako v rokoch 1981 až 2010.

Medzitým sa Arktída oteplí viac ako dvojnásobne, ako je globálny priemer. Najmenšia zmena teploty sa očakáva v trópoch a stredných zemepisných šírkach južnej pologule.

Ako ovplyvní Arktída celý svet?

Posledné týždne sa bežne zamrznutou Sibírou šíria stovky požiarov, ktoré spôsobujú medzi vedcami globálny poplach. „Klimatická zmena prináša do subarktického pásma pomerne časté prúdenie veľmi teplého a suchého vzduchu z južnejších oblastí. Ten sa ochladzuje veľmi pomaly, takže tam môžu byť celé týždne denné maximá nad 25 °C a nočné minimá nad 20 °C. To spôsobuje rýchle vysušenie vrchných vrstiev pôdy, čo zvyšuje riziko lesných požiarov,“ vysvetlil klimatológ Milan Lapin, prečo túto oblasť sužuje taký extrémny jav.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 55% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.