Globálne otepľovanie nahráva vírusu zika, mohol by sa rozšíriť po Európe

Vedci z Liverpoolskej univerzity upozorňujú na pravdepodobnosť rozšírenia vírusu do južnej a východnej Európy, severe Ameriky a Číny a juh Japonska do roku 2080. Je to podľa nich pravdepodobné aj v prípade scenára, ktorý počíta s tým, že sa tento rok začnú znižovať emisie, píše iDNES.cz.

„Čím teplejšie je podnebie, tým teplejšia je aj teplota komára. To potom vírusu umožňuje rýchlejšie sa množiť,“ povedal Marcus Blagrove, ktorý štúdiu viedol, časopisu New Scientist.

Komáre totiž nemajú možnosť regulácie telesnej teploty. Tá tak závisí od prostredia, v ktorom žijú. A v teplejšej teplote sa darí aj vírusu. „Práve to je dôvod, prečo sa choroby rozširované komármi rozmáhajú najviac v horúcej klíme, najmä v lete,“ doplnil Blagrove.

Výskumníci komárov vystavili teplotám od 17 do 31 stupňov a potom skúmali, aký vplyv na dĺžku života a infekčnosť bude teplota mať. Zistili, že komár je prenášačom infekcie už od 19 stupňov, kedy sa vírus objaví v jeho slinách. Vírus sa tiež dobre šíri vo vyšších nadmorských výškach a kvôli intenzívnej medzinárodnej doprave. Zmeny klímy majú tiež potenciál ovplyvniť prenos malárie.

Šírenie ochorenia by mohli zamedziť vakcinácia či ochranné opatrenia. Jedným z nich by mohlo byť vpravenie baktérie, ktorá je schopná zabrániť šíreniu nebezpečných vírusov, do komárích vajíčok. Ak by sa potomkovia týchto komárov rozšírili po svete, choroby ako je zika, horúčka dengue či malária by sa mohli stať minulosťou.

Vírus zika prenáša komár tigrovaný a ochorenie je podľa WHO väčšinou bezpríznakové. Ak sa nejaké symptómy objavia, jedná sa o horúčku, vyrážku, zápal spojiviek, či bolesť svalov alebo hlavy. Závažnejším nebezpečenstvom je vírus pre nenarodené deti, ktoré sa rodia so zmenšenou lebkou, teda mikrocefáliou.

Súvislosť medzi vírusom a vývojovými problémami či potratmi je nepochybná a v roku 2016 výskyt práve predovšetkým mikrocefálie úplne zásadne pribudol v Brazílii. V máji 2016 bolo v krajinách nahlásených až 7 500 nepotvrdených prípadov mikrocefálie, proti menej ako 200 z predchádzajúceho roka.

Vírus sa už v roku 2004 objavil vo Francúzsku v okolí Nice. Výskyt zaznamenali vedci tiež na južnej Morave. Pred dvoma rokmi sa Európa tiež potýkala s rastúcou hrozbou tropických chorôb, ktorú spôsobilo extrémne teplé počasie. Najväčší nárast lekári zaznamenali pri západonílskej horúčke, na ktorú vtedy zomrelo 20 ľudí a ďalších 401 sa nakazilo.