Mení sa oveľa rýchlejšie. Ochranný štít Zeme je oslabený

„Poloha magnetických pólov a ich pohyb na povrchu Zeme sú odrazom zložitých procesov v zemskom jadre. Magnetické pole vzniká vďaka pohybu vonkajšieho železného tekutého jadra oproti vnútornému pevnému železnému jadierku,“ uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Nový spôsob analýzy

Magnetické pole Zeme ako jej takzvaný ochranný štít nám pomáha nielen pri orientácii pomocou kompasu a navigačných systémov, ale tiež nás chráni pred škodlivým slnečným žiarením, poveternostnými vplyvmi vesmíru a udržuje našu atmosféru na svojom mieste.

Zmeny poľa zanechávajú stopy v sedimentoch, lávových prúdoch a dokonca aj v objektoch, ktoré vytvoril človek. Obsahujú totiž mikroskopické magnetické zrniečka, ktoré zaznamenávajú podpis zemského poľa v čase, keď sa lávy ochladzovali alebo sa sedimenty dostali do pevniny, a na základe toho vedci pole zvyčajne analyzujú.

Takéto štúdie v minulosti ukázali, že magnetické pole môže zmeniť smer až o jeden stupeň ročne, ale najnovšia uverejnená v Nature Communications prišla na to, že sú možné pohyby až do 10 stupňov ročne. Docent z Univerzity v Leedse Chris Davies a profesorka Catherine Constablová z oceánografického inštitútu Scripps to zistili novým spôsobom.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.