Mení sa oveľa rýchlejšie. Ochranný štít Zeme je oslabený

„Poloha magnetických pólov a ich pohyb na povrchu Zeme sú odrazom zložitých procesov v zemskom jadre. Magnetické pole vzniká vďaka pohybu vonkajšieho železného tekutého jadra oproti vnútornému pevnému železnému jadierku,“ uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Nový spôsob analýzy

Magnetické pole Zeme ako jej takzvaný ochranný štít nám pomáha nielen pri orientácii pomocou kompasu a navigačných systémov, ale tiež nás chráni pred škodlivým slnečným žiarením, poveternostnými vplyvmi vesmíru a udržuje našu atmosféru na svojom mieste.

Zmeny poľa zanechávajú stopy v sedimentoch, lávových prúdoch a dokonca aj v objektoch, ktoré vytvoril človek. Obsahujú totiž mikroskopické magnetické zrniečka, ktoré zaznamenávajú podpis zemského poľa v čase, keď sa lávy ochladzovali alebo sa sedimenty dostali do pevniny, a na základe toho vedci pole zvyčajne analyzujú.

Takéto štúdie v minulosti ukázali, že magnetické pole môže zmeniť smer až o jeden stupeň ročne, ale najnovšia uverejnená v Nature Communications prišla na to, že sú možné pohyby až do 10 stupňov ročne. Docent z Univerzity v Leedse Chris Davies a profesorka Catherine Constablová z oceánografického inštitútu Scripps to zistili novým spôsobom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.