Posledný úplne neporušený ľadový šelf v Kanade sa zrazu zrútil, vytvoril ľadovec veľkosti Manhattanu

Rozpadla sa obrovská časť posledného úplne neporušeného ľadového šelfu v Kanade, ktorá má asi 4 000 rokov. Po oddelení od šelfu sa kus rozdelil na dve časti a vytvoril ľadovec o takmer veľkosti Manhattanu. Keď sa šelf rozpadol, stratil sa aj výskumný tábor, informoval portál Business Insider.

Vedci tvrdia, že klimatická zmena pravdepodobne podnietila kolaps šelfu. „Toto leto bolo v tomto regióne teplota o -12 stupňov Celzia vyššia ako priemer v rokoch 1980 až 2010,“ povedal profesor glaciológie Luke Copland z univerzity v Ottawe.

Ľadový šelf Milne, ktorý sa nachádza na severozápadnom okraji ostrova Ellesmere, na kanadskom území Nunavut, sa podľa analytičky ľadu Adrienne Whiteovej  sa pravdepodobne zrútila 30. alebo 31. júla. Satelitné snímky ukazujú, že asi 43 percent šelfu sa zlomilo a vytvorilo kusy, ktoré boli hrubé až 80 metrov. „Také veľké sú celé mestá. Bol to najväčší zostávajúci neporušený ľadový šelf a v podstate je rozložený,“ povedal Copland.

Na rozdiel od ľadovcov plávajú ľadové šelfy v oceáne. Zvyčajne majú stovky až tisíce rokov a sú hrubšie ako morský ľad. Predtým, ako sa šelf Milne rozpadol, bola väčší ako Washington.

Arktída sa otepľuje oveľa rýchlejšie ako zvyšok sveta a tieto horúce teploty spôsobujú topenie ľadu. Napríklad dnes sa polárne ľadové čiapky topia šesťkrát rýchlejšie ako v 90. rokoch.

„V Kanade bol súvislý ľadový šelf, ale jeho otepľovanie spôsobené človekom spôsobilo jeho rozpad. Od roku 2005 bola Milne skutočne posledným kompletným ľadovým šelfom,“ povedala Whiteová. Kým vedci považujú Milne za menej zraniteľný pred kolapsom, pretože je chránený vo Fjorde Milne, šelf v priebehu rokov trpí trhlinami.