V Nemecku sa rýchlo topia ľadovce, z piatich zostanú len štyri

Ľadovce v nemeckej časti Álp sa rýchlo topia, zo súčasných piatich čoskoro zostanú len štyri. Rýchlosť topenia sa výrazne zvýšila na prelome tisícročí, hovorí podľa agentúry DPA odborník Christoph Mayer z bavorskej akadémie vied.

Podľa posledného merania z konca roka 2018 mali alpské ľadovce v Nemecku plochu 44,6 hektára a objem asi štyroch miliónov kubických metrov. Oproti stavu z roku 2010, kedy sa udávalo 70 hektárov, sa tak ľadovcová plocha zmenšila o tretinu. Ešte pred 200 rokmi sa odhadovalo, že ľadovce zaberajú plochu 400 hektárov.

Južná časť ľadovca Schneeferner v Bavorských Alpách už podľa Mayera vlastne neexistuje. "Ľadové zvyšky zmiznú celkom iste do niekoľkých rokov," povedal.

Neďaleko leží Severný Schneeferner, ktorý vznikol rozdelením pôvodne jediného ľadovca okolo roku 1900. Ďalšími troma nemeckými ľadovcami sú Höllentalferner, Blaueis a Watzmanngletscher. Ten posledný je považovaný za najohrozenejší.

Podľa Mayera je otázkou, či Watzmanngletscher môže byť považovaný ešte za ľadovec, alebo len za ľadovú masu. V ľadovci sa totiž ľad pohybuje vplyvom zemskej príťažlivosti podobne ako voda v rieke, ale Watzmanngletscher už takmer žiadny posun nevykazuje, pretože leží v úžľabine.

Ľadovce vznikajú dlhoročnou kompresiou snehu, kedy napadaný sneh z uplynulej zimy počas leta nestačí Odmrazená. Ak je hromadenie snehu rýchlejší ako odmrazovanie, ľadovec silnie. V uplynulých desaťročiach, kedy rástla priemerná teplota, je ale akumulácia pomalší ako topenia, čo vedie k zmenšovaniu plochy aj mocnosti nemeckých ľadovcov.