Ľadovec v Dolomitoch môže do 15 rokov zmiznúť, varujú vedci

Ľadovec na hore Marmolada, najvyššom vrchole talianskych Dolomitov, by mohol kvôli globálnemu otepľovaniu do pätnástich rokov zmiznúť.

Informovala o tom agentúra ANSA s odvolaním sa na výskum vedcov z univerzity v Padove.

Pred desiatimi rokmi strácal ľadovec ročne päť hektárov zo svojej rozlohy, za posledné tri roky to bolo zakaždým deväť hektárov.

Príčinou nie sú len vysoké teploty, pripomenul profesor Mauro Varotto. Ľadovca ubúda, pretože sa zmenšil jeho objem a už to nie je "živý systém".

Stratil viac ako 80 percent objemu 

Akonáhle je hrúbka podľa Varotta menšia ako jeden alebo dva metre, povrch ľadovca sa začne narušovať.

"Ľadovec za posledných 70 rokov stratil viac ako 80 percent svojho objemu," konštatoval Aldin Bondesan, ktorý v oblasti koordinuje spoločnosti glaciológov.

"Možno mu zostáva len 15 rokov života," dodal. V roku 1954 mal ľadovec 95 miliónov štvorcových metrov a od tej doby sa zmenšil na terajších 14 miliónov štvorcových metrov

Ľadové mesto 

Za prvej svetovej vojny v ľadovci vykopali labyrint ľadových tunelov rakúski vojaci. Odhaduje sa, že tunely sa nachádzali až v hĺbke päťdesiatich metrov. Vojaci sa spustili dolu trhlinami a vydlabali dvanásť kilometrov chodieb, ktoré tvorili legendárne ľadové mesto.

Taliansko vyhlásila vojnu Rakúsku v roku 1915, aby na habsburskej ríši získalo územia, na ktoré si predstavovalo nárok.

V snahe preraziť rakúsku líniu napadli talianske jednotky rakúskych vojakov v zákopoch na svahoch Marmolady. Ľadové mesto sa im však nikdy dobiť nepodarilo a v roku 1917 bolo Taliansko nútené stiahnuť svoje vojsko z celého regiónu.

Topiaci ľad čas od času odhalí nejaké svedectvo o vojnových časoch: mŕtveho vojaka, sklady potravín, nocľahárne zostavené z drevených trámov, zbrane alebo osobné veci.

Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid a Európska únia.