Tajomstvo horiaceho neba. Zore funguje ako antidepresívum

Podľa meteorológa Jána Pavlíka zore môžu byť indikátorom počasia: „Ak je na oblohe pri východe slnka zore, znamená to, že dorazia mraky a bude pršať. Ak sa naopak objaví večer, je predzvesťou krásnej jasnej oblohy.“

Podľa meteorologičky Dagmar Honsovej navyše nie je zore ako zore: „Ak je ranné zore v dolnej časti sfarbené sýtou červenou, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o studený front, ktorý prinesie ochladenie, veľkú oblačnosť, zrážky a v letnom období aj búrky. V zimnom polroku môže byť zore sfarbené do zelena alebo do žlta, čo signalizuje zhoršené rozptylové podmienky a ochladenie.“

Ale pozor, stopercentne spoliehať na to sa vraj nedá. Výskyt zora preto radšej považujme za dokonalé nebeské predstavenie a spojitosť s predpoveďou počasia berme s rezervou, píše iDNES.cz.

Prečo práve červená?

Jedno je rozhodne isté: hoci ho možno pozorovať celoročne, v lete je výskyt zora vďaka teplému počasiu najpravdepodobnejšie. Zore vzniká lomom slnečných lúčov v atmosfére, ktoré sa rozptýlia na molekulách vzduchu alebo časticiach prachu.

S ich zafarbením súvisí obsah vodnej pary v ovzduší, pričom paleta odtieňov sa mení podľa toho, ako vysoko je slnko nad obzorom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-37%

MIMORIADNA AKCIA

31 rokov od Nežnej revolúcie
prístup ku kompletnému obsahu
za 31 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.