Slovák skúma neutrína: Sú to nepolapiteľní voľnomyšlienkári, ktorí odhalia záhady vesmíru

Čo to vlastne neutrína sú?

Stavebné kamene vesmíru, jeho najrozšírenejšie častice. Sú ľahké, v porovnaní s inými časticami majú veľmi malú hmotnosť. Poznáme niekoľko druhov neutrín, zatiaľ sme zaregistrovali tri, ale môže ich byť aj viac. Dá sa o nich povedať, že sú asociálne, nevyjadrujú sa, málo komunikujú.

Na rozdiel od iných kameňov hmoty, ako sú kvarky, ktoré sa objavujú vo viazanom stave, sú neutrína voľnomyšlienkari, ktorí si len tak letia vesmírom. Práve z nich sa chceme dozvedieť niečo viac o ňom, ale aj o celom svete okolo nás.

Kde všade ich môžeme nájsť?

Jedným druhom neutrín sú tie, ktoré sú pozostatkom Veľkého tresku. Z neho tu zostalo reliktné mikrovlnné žiarenie o malej teplote a predpokladá sa, že existujú aj takzvané reliktné neutrína. Tie ešte nikto nepozoroval, pretože v súčasnosti na to nie sú dostupné technológie.

Potom sú tu neutrína, ktoré vznikajú pri zrážkach kozmického žiarenia s našou atmosférou alebo pri rozpade ťažkých jadier v Zemi, jadrových reaktoroch, alebo na urýchľovačoch. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.