Prečo miznú alpskí ľadoví velikáni? Môžu za to ľudia aj farba ľadu

Taliansko pred pár dňami napadlo Francúzsko. Našťastie nie zbraňami, len slovami. Francúzi totiž v oblasti Mt. Blanku vyhlásili prírodnú ochrannú zónu. Talianom vadí, že sa ich nespýtali, pretože vraj je tam ich územie.

Priebeh hranice je vysoko v horách sporný, ako sa tam s topením ľadu mení reliéf terénu. Sto metrov sem, sto metrov tam. Možno je to banalita, možno prvý náznak budúcich skutočných vojen o vodu.

Že sa niečo deje, naznačuje napríklad aj sedem kilometrov dlhý ľadovec Morteratsch vo švajčiarskych Alpách. Objemom ľadu je to najväčší ľadovec v celej východnej časti Álp.

Keď sa však dostanete k jeho čelnej moréne, mimochodom veľmi dobre dostupnou úzkokoľajkou Rhätské dráhy zo zoznamu UNESCO, padne na vás zmes smútku a zdesenia.

Polhodinovú cestičku od stanice k ľadovcu lemujú tabuľky, ktoré dokumentujú, ako strašne rýchlo sa ľadovec zmenšuje. Od začiatku pravidelných záznamov v roku 1878 sa skrátil už o dva kilometre! A v posledných rokoch ustupuje závratnou rýchlosťou tridsať metrov ročne.

Koniec lyžovania?

Morteratsch je len príslovečným "vrcholk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.