Čaká nás vojna generácií, mladí sú v depresii a nahnevaní, hovorí klimatológ

 "Veľa ľudí roky hovorí, že som katastrofista. A viete, čo sa mi teraz nedávno stalo? Povedali mi, že som málo katastrofický!" usmieva sa vedec v rozhovore pre iDNES.cz.

Ako koronavírus zmení západnú civilizáciu?

Viete, ono existuje niečo, čomu sa hovorí kompozitná kríza. To je kríza zložená z viacerých pramienkov. Keby sme boli historici a pozerali sa na toto obdobie s odstupom sto rokov, asi by sme nevideli veľké rozdiely medzi ekonomickou krízou 2008 a súčasnou situáciou, teda koronavírusovou krízou. A tiež so zrejme prichádzajúcu klimatickú krízou.

Vnímali by sme to ako jedno určité obdobie, kedy je celý svet v pohybe a premieňa sa procesy, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia. Aj keď samozrejme súvisia - rozmach Číny, globalizácia ako taká, prestupovanie národov.

Mimochodom mor do antického Ríma prichádza v okamihu, kedy má Rím viac ako 100-tisíc kilometrov ciest, žoldnierov z Habeša a zo Sýrie a dováža zvieratá zo subtropickej Afriky...

Môže byť teda koronavírus aj akúsi reguláciou prírody, odkazom z vyšších sfér, že je náš druh už príliš dominantný? Aké poučenie by sme si mali z týchto vecí, ktoré nás presahujú, vziať?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.