Patrí medzi najcitovanejších vedcov na svete. Matematika mi otvára nové dvere, vraví Slovák

Prečo ste sa rozhodli práve pre matematiku? Čo vás na nej fascinuje?

Začal som s ňou už ako 15-ročný preto, lebo som si uvedomil, že ju viem robiť. Zároveň som však vedel, že nie som génius, ale to ma neodradilo (smiech). Som rád, keď niečomu novému porozumiem, to ma na nej zaujíma.

Keď otvorím nejakú knihu alebo sa naučím teóriu, je to akoby som otvoril dvere, potom otvorím ďalšiu knihu a otvorím ďalšie dvere. Takže keď sa vzdelávam, otváram postupne ďalšie a ďalšie dvere.

Páči sa mi aj to, že matematika má praktické využitie a vidím to na modeloch, na ktorých som pracoval. To znamená, že tie čísla len nevidím a neviem, čo mi dávajú, ale mám predstavu, čo kam patrí. Teda vstupné údaje, čísla určitého procesu dávajú zmysel, až keď sú interpretované vhodným modelom. Matematika je hrou s abstrakciou a realitou.

Často si to možno neuvedomujeme, ale matematiku potrebujeme vlastne všetci. Aké má využitie počas pandémie koronavírusu?

Teraz sa ňou riešia najmä modely na sledovanie pandémie, rastu prípadov. Tie nás upozorňujú, na čo si máme dávať pozor, alebo čo máme robiť.

Vo svojej oblasti sa venujete širokému spektru problémov, najmä výskumu nelineárnych dynamických systémov. Vysvetlíte, o čo ide?

Nelineárne dynamické rovnice závisia od času. Vysvetlím to na školskom príklade kyvadla, ktoré kmitá. Ten kmit sa musí popísať, používa sa uhol kyvu, to je časová funkcia. Tú keď nakreslíte ako gr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.