Na Evereste sa zmenšuje ľadovec. Prvýkrát sa potvrdili aj mikroplasty v snehu

"Dnes ľadovce pokrývajú celkovú plochu 419 kilometrov štvorcových, to je o 21 kilometrov štvorcových menej ako v roku 1962," uviedol bádateľ Owen King.

Podľa neho sa rozmery ľadovcov zmenšujú aj vo výškach nad 6000 metrov nad morom. V priemere sa ľadovce od roku 1960 stenčili o 100 metrov ročne.

Teplota sa za roky zvýšila o stupeň

Podľa vedcov sú Himaláje z klimatického a ekologického hľadiska relatívne málo preskúmanou oblasťou. "Himaláje je nutné lepšie spoznať, pretože zhruba 20 percent obyvateľov planéty odtiaľ čerpá vodu," uviedol vedúci vedeckej expedície Paul Mayewski.

Podľa dostupných údajov sa priemerná teplota na vrchole Mount Everestu zvýšila za posledných 30 rokov o jeden stupeň.

Otepľovanie môže ľuďom výstup na najvyššiu horu v budúcnosti uľahčiť. Ak by sa oteplenie udržalo v limite dvoch stupňov Celzia od predpriemyselnej doby, tak by sa atmosférický tlak na vrchole Mount Everestu zvýšil o štyri až päť hektopascalov. "Tým by bolo ľahšie vystúpiť na vrchol bez kyslíka," uviedol francúzsky denník Le Monde.

Vedci sa pokúsili nainštalovať na hore meteorologickú stanicu. Prvýkrát sa im to nepodarilo kvôli vysokému počtu návštevníkov. Nakoniec stanicu umiestnili vo výške 8430 metrov nad morom.

Misia, ktorá mala 34 vedeckých účastníkov a v oblasti sa zdržiavala na jar minulého roka, mala za úlohu detailne preskúmať Mount Everest a zaznamenať zmeny, ktorými najvyššia hora sveta prechádza.

Mikroplasty v každej skúmanej vzorke

"Odobraté vzorky preukázali prítomnosť výrazného množstva polyesteru, akrylu, nylonu a propylénu," uviedla vedkyňa Imogen Napperová z univerzity v britskom Plymouthe.

Podľa nej sa prítomnosť mikroplastov "potvrdila v každej skúmanej vzorke snehu". O niečo menšia prítomnosť mikroplastov bola preukázaná aj vo vodách riek a potokov, ktoré z Mount Everestu stekajú.

Podľa vedcov môže výskyt mikroplastov súvisieť s vysokým počtom turistov a horolezcov, ktorí každoročne stúpajú na Mount Everest.

Ich výbava je totiž vyrobená z nájdených materiálov. Mikroplasty by však mohli byť na horu prinášané tiež silnými himalájskymi vetrami.