Briti majú obavy, blíži sa k nim najväčšia kryha na svete. Pozrite si unikátne zábery

Nad južným Atlantikom vyfotografovalo Britské kráľovské letectvo (RAF) najväčšiu kryhu na svete. O unikátnych záberoch ľadového kolosu s rozlohou asi 4200 kilometrov štvorcových napísal web BBC. Pre porovnanie: Bratislava má rozlohu 367 kilometrov štvorcových.

Jej okraje sa rýchlo odlamujú

Snímky kryhy, ktorej oficiálnym názvom je A68a, boli nadobudnuté pri nízkom prelete transportného lietadla typu A400.

​Podľa fotografií má ľadová masa mnoho prasklín a obklopuje ju nespočet menších kusov ľadu. Posúva sa smerom k ostrovu Južná Georgia, ktorý je súčasťou britského zámorského územia v južnom Atlantickom oceáne.

Aktuálne je kryha A68a od ostrova vzdialená asi 200 kilometrov a hrozí, že uviazne v plytkých vodách pri jeho pobreží. Úlohou prieskumného letu bolo zhromaždiť dáta na vyhodnotenie rizík.

Satelitné snímky z uplynulých týždňov tiež naznačujú, že sa okraje kryhy rýchlo odlamujú, k čomu veľkou mierou prispieva vlnobitie.

Hrozba pre lode a živočíchy

Niektoré odlomené kusy ľadu sú pritom obrovské a je nutné ich pohyb monitorovať, pretože môžu ohroziť lode.

Teraz kolos pláva priamo na ostrov Južná Georgia. Unášaný je však silnými prúdmi, ktoré by ho mohli odkloniť tak, že obopláva južný cíp ostrova.

V prípade, že by kryha uviazla pri pobreží ostrova, mohla by ohroziť tamojšie tučniaky a tulene. Zrejme by totiž zablokovala trasy, ktorými sa zvieratá vydávajú za potravou, a znemožnila im tak kŕmenie mláďat.

Ľadová masa by tiež rozdrvila živočíchy, ktorí žijú na morskom dne. Kryhy so sebou ale zase prinášajú veľké množstvo prachu, ktorý je výhodný pre planktón, čo má vplyv na potravinový reťazec.

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C. Jej vtedajšia rozloha predstavovala skoro 6000 kilometrov štvorcových. Odborníkov prekvapuje, že sa odvtedy viac nerozpadla.