November bol najteplejší mesiac v histórii. Najviac sa ohrieva Arktída

Aj celý rok 2020 bude zrejme kalendárne najteplejším. Informovala o tom európska klimatická služba Copernicus, ktorá teplotu monitoruje od roku 1979.

V Európe sa teploty v priemere v poslednom jesennom mesiaci síce nevyrovnali rekordu z roku 2015, starý kontinent však zaznamenal celkovo najteplejšiu jeseň.

Globálne teploty boli za minulý mesiac o 0,8 stupňa Celzia vyššie, ako je priemer z rokov 1981 až 2010. Výnimka bola najväčšia na severe Európy, na Sibíri a nad Severným ľadovým oceánom.

Vyššie teploty čiastočne zaznamenali aj Spojené štáty, Južná Amerika, juh Afriky, východná Antarktída aj Tibetská náhorná plošina a takmer celá Austrália.

V Európe teploty na jeseň presiahli priemer z rokov 1981 až 2010 o 1,9 stupňa Celzia. Podľa klimatickej služby je takmer isté, že kalendárny rok 2020 bude doteraz tým najteplejším. Predchádzajúci rekord globálne patrí roku 2016.

Vysoké teploty namerané v Arktíde a na severe Sibíri navyše viedli k tomu, že sa ľadová pokrývka severných morí takmer rekordne stenčila.

"Tento trend je veľmi znepokojivý a dokazuje, nakoľko je dôležité regióny ako je Arktída pozorne sledovať. Ohrieva sa rýchlejšie, než zvyšok sveta," uviedol riaditeľ služby Carlo Buontempo.

Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid a Európska únia.