Nebezpečne krásna zima. Poznáte pozoruhodné meteorologické javy, ktoré prináša?

„V tom čase bolo mrzko studené počasie. Sneh ležal do výšky dvoch lakťov, vtáci, bažanti, jarabice prišli do maštalí, straky a zajace pomrzli. Vlci tu a tam zožrali cestujúcich a kone.“

Toto nie je úryvok z románu, ale historický záznam z kroniky z Dobšinej. Takto neznámy súčasník 2. februára 1670 zaznamenal vtedajšiu mrazivú zimu. Aj s jej nemenej mrazivými dôsledkami.

​V publikácii Zima A. D. 1500 – 2010 od klimatológa a literárneho vedca Pavla Matejoviča, približujúcej premeny najchladnejšieho ročného obdobia v Európe i na Slovensku, sa dajú nájsť aj iné desivé opisy.

„Kto musel vyjsť z domu, narazil na zlého: v Amsterdame zamrzol postilión z južného Holandska aj s koňom, raz došla na miesto určenia stuhnutá mŕtvola hamburského jazdného posla v sedle. Postilión, ktorý sedel na kozlíku berlínskeho dostavníka, zamrzol aj s cestujúcimi,“ cituje Pavel Matejovič dobové kuriozity, ktoré zachytil Wolfgang Behringer (2010) vo svojich Kultúrnych dejinách klímy.

Je to tak – zima má svoju krásnu, ale rovnako aj ne

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.