Zem zažila najtichší rok za posledné desiatky rokov, odhalila štúdia

Podľa meraní sa vlani v súvislosti s karanténou po celom svete podstatne znížila miera ľudskej aktivity a s ňou súvisiaci hluk.

Ešte tichšie ako cez Vianoce

V niektorých obdobiach sa takzvaný ambientný hluk spôsobený dopravou či činnosťou tovární znížil až o polovicu. Na štúdii sa podieľalo 33 vedcov, ktorí namerali nižšiu hlučnosť v 185 z 286 seismologických staníc.

Pokles bol citeľný hlavne v mestách, kde sa počas karantén menej cestovalo, na minime bola letecká doprava a mnohé továrne nefungovali. Pri uzáverách boli mestá ešte tichšie ako o Vianociach, ktoré tradične patria k najtichším obdobiam roka.

"Týždne počas karantény boli najtichšie v našich záznamoch," uviedol seizmológ John Clifton s odkazom na archívne dáta pokrývajúce posledných 20 rokov.

"Vzhľadom na to, že hluk spôsobovaný človekom sa neustále zvyšuje, to zrejme bolo najtichšie obdobie za veľmi dlhú dobu," dodal.

Zaznamenali aj veľmi slabé zemetrasenia

O jednoznačnej súvislosti karantén a zníženej hlučnosti vypovedá aj to, že experti dokázali vystopovať "vlnu ticha" prebiehajúcu jednotlivými krajinami od Číny, cez Taliansko až po USA podľa toho, ako sa postupne s rozširovaním nákazy uzatvárali.

Tichšie prostredie potom podľa vedcov prispelo k tomu, že ich prístroje dokázali zaznamenať aj veľmi slabé zemetrasenia, ktoré sa inokedy kvôli hlučnosti zmerať nedajú.

Podľa seizmológa Fredericka Massina to môže prispieť k presnejším predpovediam ohľadom budúcich väčších zemetrasení.

"Bola to nevídaná príležitosť. Za normálnych okolností by sme taký experiment vykonať nemohli," povedal Massin.