Na Slovensku nám rapídne miznú smrečiny, varuje vedkyňa

Ihličnany tvoria vyše štyridsať percent našich lesov. Zabezpečujú nám nielen vianočné stromčeky a unikátnu atmosféru, ale aj ochranu pred lavínami či eróziou pôdy. O množstve rastlín, zvierat či húb, ktoré sú na ne naviazané, ani nehovoriac.

Najnovší výskum SAV, na ktorom sa podieľala aj Gabriela Jamnická, žiaľ, ukázal, ako rapídne ihličnany ubúdajú. So smrekom na čele.

V čom sú slovenské lesy špecifické?

​Špecifickosť našich lesov je v úžasnej rozmanitosti lesných spoločenstiev na takej malej ploche, akou Slovensko je. To súvisí, samozrejme, aj s rôznorodosťou mikroklimatických podmienok, charakterom reliéfu a podložia.

Mne osobne sú bližšie ihličnaté lesy. Už od detstva som si spájala les práve s vôňou ihličnanov, vylučujúcich špecifické látky ako terpény a fytoncídy, kvôli ktorým boli využívané napríklad aj ako klimatické kúpele na liečbu mnohých respiračných ochorení.

Váš výskum preukázal, že na Slovensku enormne ubúdajú práve ihličnany. Vystrašilo alebo prekvapilo vás ako vedkyňu toto zistenie?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.