Asteroid, ktorý vyhubil dinosaury, umožnil vznik dažďových pralesov, ukázal výskum
Po dopade asteroidu sa štruktúra lesov výrazne zmenila.

Vplyv Yucatánského asteroidu, ktorý pred 66 miliónmi rokmi zapríčinil vyhubenie dinosaurov, umožnil zrod dažďových pralesov na planéte Zem.
Vyplýva to z vedeckej štúdie, ktorú zverejnil časopis Science. Experti na základe štúdie fosílnych peľových zrniek a listov z Kolumbie zistili, že po dopade kilometer širokej skaly sa typ vegetácie v juhoamerických tropických lesoch dramaticky zmenil.
"Náš tím skúmal viac ako 50-tisíc vzoriek skameneného peľu a cez 6000 skamenelín listov z obdobia pred dopadom a po ňom," uviedla spoluautorka štúdie Mónica Carvalho zo Smithsonianského ústavu tropického výskumu v Paname.
Kruté dopady
Vedci zistili, že pred dopadom obrieho asteroidu v oblasti dnešného Yucatánského polostrova v Mexiku boli bežné ihličnany a papraďorasty.
Po skazonosnom dopade asteroidu diverzita rastlín poklesla o zhruba 45 percent. Bežné bolo vymieranie najmä medzi semenným rastlinami. Lesy sa počas najbližších šiestich miliónov rokov obnovili, dominovali im však kvitnúce krytosemenné rastliny.
Štruktúra tropických lesov sa v dôsledku tejto transformácie tiež zmenila. Počas obdobia neskorej kriedy, keď ešte žili dinosaury, mali jednotlivé stromy v lesoch veľa priestoru.
Ich horné časti sa neprelínali, čo umožnilo slnečnému svitu predrať sa na zem. Po dopade asteroidu sa v lesoch vytvorila silná klenba konárov a na zem dopadalo oveľa menej svetla.
Viaceré vysvetlenia
Vedci majú pre túto zmenu trojaké vysvetlenie. Prvý spočíva v tom, že dinosaury bránili tomu, aby lesy príliš zarástli, lebo sa živili rastlinami v nižších vrstvách lesa a šliapali po nich.
Druhé vysvetlenie je, že spad popola po dopade asteroidu obohatil pôdu v trópoch, čo bolo na prospech rýchlejšie rastúcim krytosemenným rastlinám.
Tretie vysvetlenie uvádza, že miznutie ihličnanov vytvorilo príležitosť pre prevzatie nadvlády kvitnúcimi rastlinami.
Vysvetlenia sa podľa vedeckého tímu navzájom nevylučujú a všetky mohli prispieť k výsledku, ktorému sme dnes svedkami.
"Poučenie z toho je, že pri rýchlych narušeniach sa tropické ekosystémy nielen obnovia; sú nahradené a ten proces trvá naozaj dlho," poznamenala Carvalho.