Čaká nás katastrofálny nárast emisií, varuje IEA. Chystá sa summit svetových vedcov o klíme

"Je to strašné varovanie, že ekonomické oživenie po kríze koronavírusu je v súčasnej dobe pre naše podnebie čokoľvek iné ako udržateľné," uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol. Tohtoročný rast podľa neho potiahne hlavne vyššie využitie uhlia a patrný bude najmä v Ázii.

Správa zrejme zvýši tlak na vlády, aby konali a zabránili zmenám klímy. Americký prezident Joe Biden tento týždeň usporiada virtuálny summit pre desiatky svetových vodcov, aby na túto tému rokovali pred tohtoročným globálnym zasadnutím v Škótsku.

Vlani spotreba elektriny kvôli pandémii koronavírusu klesla. Emisie oxidu uhličitého z produkcie elektriny sa tak znížili o 5,8 percenta na 31,5 miliardy ton. Na vrchol sa emisie dostali v roku 2019, kedy predstavovali 33,4 miliardy ton.

Dopytu po uhlí dominuje Čína

IEA pre svoju správu analyzovala najnovšie národné údaje z celého sveta, trendy hospodárskeho rastu a nové energetické projekty, ktoré majú spustiť prevádzku. Dopyt po elektrine sa má tento rok zvýšiť o 4,6 percenta a dostane sa nad úroveň z roku 2019. Rast potiahnu hlavne rozvojové krajiny.

Tento rok porastie aj dopyt po všetkých fosílnych palivách. Uhlie a plyn sa dostanú nad úroveň z roku 2019. Očakávaný nárast použitia uhlia prevyšuje rast obnoviteľných zdrojov elektriny o takmer 60 percent, hoci sa zrýchli dopyt po elektrine zo slnka, vetra a vody.

Viac ako 80 percent predpokladaného rastu dopytu po uhlí bude tento rok pochádzať z Ázie, na čele s Čínou. Na vzostupe je taktiež dopyt po uhlí v USA a EÚ, ale zostane tu naďalej pod úrovňou z doby pred krízou, dodala IEA.