Slovensko zažíva studenú jar. Aké môžeme čakať leto?

Prvé predpovede naznačujú možnosť, že Európu opäť neminie nadpriemerne teplé a suchšie leto. Jeho začiatok v júni však na Slovensku podľa odborníka určite nebude horúci. Vysvetlil aj to, či je normálne, že je tento mesiac taký chladný.

Teplotné podnormálne obdobia sú raritou

Existuje také príslovie: Studený máj v stodole raj. „Takže z tohto pohľadu by malo byť všetko v poriadku. Predovšetkým poľnohospodári by mohli byť spokojní. Ale minimálne niektorí nie sú. Počas minuloročnej jesene sa ich polia topili vo vode a blate, takže niekde vôbec nemohli zasiať ozimnú pšenicu a kukuricu niekde zberali až na začiatku zimy,“ uviedol pre HN klimatológ Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Po teplotne nevyváženej zime prišla ešte viac teplotne nestabilná jar. Pravidelne sa opakujúce mrazy poškodili na niektorých miestach vyvíjajúcu sa vegetáciu.

Prevažovalo chladné počasie, ale medzičasom boli krátke ale mimoriadne až extrémne oteplenia. Takže prvý letný deň bol v tomto roku na Slovensku už 1. apríla a prvý tropický deň 11. mája. To však boli jedno až dvojdňové záležitosti a všeobecne boli v priebehu jari teplotné podmienky podnormálne.

„Výsledkom bude, že tohtoročná jar bude veľmi pravdepodobne na niektorých slovenských meteorologických staniciach najchladnejšia od jari v roku 1997 a tá bola studená. Predovšetkým v posledných dvoch desaťročiach sme zvyknutí skôr na to, že jednotlivé ročné obdobia sú teplotne nadnormálne a teplotne podnormálne ročné obdobie je raritou,“ vysvetlil Faško.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.