Známa meteorologička: Búrka, ktorá spustila tornádo, sa presúvala k Bratislave. Dôkazom sú oblaky mammatus

Akú mohlo mať tornádo na južnej Morave intenzitu, podľa toho, čo o ňom zatiaľ vieme?

Podľa toho, aké škody napáchalo a prvých vyjadrení českých meteorológov to mohlo byť až sily F4. Tornáda udávame takzvanou Fujitovou stupnicou, ktorá je až do škály F5. Takže F4 bolo už tornádo, ktoré bolo veľmi silné. Jeho sila sa udáva podľa toho, aké veľké materiálne škody napáchalo.

Čiže toto konkrétne tornádo bolo, čo sa týka sily, druhé najvyššie na celkovej škále.

Zatiaľ to tak z prvého pohľadu vyzerá, ale myslím si, že keď budú jeho škody úplne zmapované a dané všetky meteorologické podklady, českí meteorológovia sa vyjadria presne. Prvé odhady boli niečo medzi F2 a F3, neskôr to zvýšili práve podľa veľkosti škôd až na F4.

Je to na strednú Európu zriedkavý jav?

Tornáda sa dejú aj tu, ale nebývajú také silné. Väčšinou ide o F0 a F1. Aj v apríli sme mali tornádo na východe Slovenska, myslím, že to bolo F0. Ten lievik sa vtedy dotkol zeme a chvíľu rotoval po jej povrchu, zobral nejaké strešné krytiny a pohol plotmi. F4 tornáda nie sú v Európe až také bežné ako v Spojených štátoch amerických, ale môžu sa vyskytnúť aj tu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.