Trýznivá predpoveď: Extrémne zrážky v západnej Európe môžu nastať až deväťkrát častejšie

Štúdiu, ktorá sa zamerala na súvislosť medzi zmenami klímy a záplavami, zverejnila klimatologická skupina World Weather Attribution a Európska klimatická nadácia (ECF).

Výsledky podľa ECF podporujú závery rozsiahlej správy, ktorú tento mesiac zverejnil Medzivládny panel pre zmeny klímy (IPCC), ktorý pôsobí pri OSN.

Ten konštatoval, že teraz sú k dispozícii nesporné dôkazy o tom, že ľudia otepľujú klímu planéty a že takto spôsobené zmeny sú hlavným hnacím mechanizmom zmien v poveternostných extrémoch.

Môžu spôsobiť obrovské škody a obete

Nová správa ukazuje, že s tým, ako sa zvyšujú teploty, bude západná a stredná Európa vystavená stále väčšiemu množstvu extrémnych zrážok a záplav.

Extrémne zrážky zasiahli časti západnej Európy 12. až 15. júla. Okolo riek Ahr a Erft spadlo za deň viac ako 90 milimetrov zrážok, čo bolo oveľa viac než pri predchádzajúcich rekordoch. Pri následných povodniach zahynulo v Nemecku a Belgicku najmenej 220 ľudí.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.