Prelom v liečbe zákernej choroby. Nová protilátka dokáže zničiť 99 percent vírusov HIV

Vzrušujúci prelom. Tak označila Medzinárodná spoločnosť AIDS novú protilátku, ktorá môže byť vakcínou proti HIV. Vedcom sa totiž podarilo vytvoriť protilátku, ktorá napadne 99 percent kmeňov HIV a môže zabrániť infekcii. Dokáže postihnúť tri kritické časti vírusu, kvôli čomu HIV ťažšie odoláva jej účinkom, píše BBC.

Ľudské telo má problémy bojovať proti HIV, pretože vírus má neuveriteľnú schopnosť mutovať a meniť svoju podobu.

Tri protilátky v jednej

Malý počet pacientov si po rokoch dokázal vyvinul neutralizačné protilátky, ktoré môžu zabíjať veľké množstvo kmeňov vírusu HIV. Vedci sa pokúšali použiť tieto protilátky ako spôsob liečby HIV alebo na zabránenie infekcie.

Nová štúdia, na ktorej spolupracovali americké Národné inštitúty zdravia a farmaceutická spoločnosť Sanofi, však spája tri takéto protilátky do jednej silnejšej špecifickej protilátky.

"Sú silnejšie a majú väčší rozsah ako každá prirodzene sa vyskytujúca protilátka, ktorá bola doteraz objavená" povedal o novom objave vedúci pracovník spoločnosti Sanofi Gary Nabel a jeden z autorov štúdie, ktorú uverejnil časopis Science.

Pokusy na opiciach

Pokusy na 24 opiciach ukázali, že sa u žiadnej z nich po podaní protilátky a následne aj injekcie s vírusom nevyvinula infekcia. Testovanie na ľuďoch sa začne v roku 2018.

"Zdá sa, že tieto supermoderné protilátky môžu mať širšie využitie, ako sme si doteraz predstavovali," povedala prezidentka spoločnosti AIDS Linda-Gail Bekkerová

Podľa riaditeľa amerického Národného ústavu pre alergiu a infekčné choroby Anthonyho Fauciho môžu takéto kombinácie protilátok najlepšie prekonať obranyschopnosť vírusu v snahe dosiahnuť účinnú liečbu a prevenciu.