Tichý zabijak menom tlak. Prinášame tipy, ako si nezničiť srdce

Prečo v kardiovaskulárnych chorobách stále negatívne víťazíme a ako sa im brániť? Prinášame vám tipy na prevenciu od popredných lekárov. Nielen pred aterosklerózou.

Srdce človeka je jeho rajom i peklom, tvrdieval Jean-Jacques Rousseau. A hoci francúzsky filozof tým nemal na mysli onen dutý pracovitý svalový orgán v hrudníku, jeho výrok naň môžeme bez rozpakov vztiahnuť. Za pravdu by nám dali aj pacienti po transplantácii srdca. Tí si totiž azda najintenzívnejšie prežili priepastný rozdiel medzi životom so zdravým srdcom a živorením s tým chorým...

A, žiaľ, podobnú skúsenosť má aj takmer polovica Slovákov. Toľkých z nás totiž zabijú choroby obehovej sústavy, teda práve srdca a ciev. „Smrteľná srdcová príhoda pritom zväčša nie je ,osud‘, ale najmä dlhodobé podceňovanie signálov vlastného tela a múdrosti lekárskej vedy,“ pripomína Robert Hatala, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiológiu v brožúre Slovenskej nadácie srdca. Naša krajina je v tomto smere na tom extrémne zle.

Na chvoste OECD
„Kým inde sú na ústupe a v mnohých krajinách Európskej únie dnes spôsobujú o polovicu menej úmrtí než v roku 1990, na Slovensku je zatiaľ zlepšenie nevýrazné a stále vyčnievajú mimoriadne vysoko. Zabíjajú u nás dvoj- až trojnásobne viac ľudí ako vo väčšine krajín západnej a strednej Európy.“ Aj toto konštatuje štúdia INEKO o slovenskom zdravotníctve z roku 2015 v súvislosti so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Jej hlavný autor, analytik Ján Kovalčík, dodáva, že spotreba liekov na vysoký tlak u nás v uplynulej dekáde stúpla 2,3-násobne a liekov kompenzujúcich vysoký cholesterol až 9-násobne (patrí už k najvyšším v rámci EÚ aj OECD), čo by malo komplikáciám predchádzať. „Napriek tomu počty hospitalizácií pre choroby srdca a ciev stúpajú dvakrát rýchlejšie, ako pribúdajú ostatné hospitalizácie.“

​Najfrekventovanejšou diagnózou zo skupiny chorôb obehovej sústavy sú takzvané ischemické choroby srdca (teda angina pectoris a srdcové infarkty), ktoré zapríčiňujú vyše 26 percent úmrtí Slovákov.
Tento údaj získa ešte hrozivejší nádych, keď si uvedomíme, že sa ním zaraďujeme na úplný chvost 34 krajín OECD, a dokonca ním ich priemer trojnásobne prekračujeme.

Doteraz sa podarilo podľa Roberta Hatalu identifikovať viac ako 240 faktorov, ktoré môžu súvisieť s rozvojom kardiovaskulárnych ochorení. Ten úplne najrizikovejší, ktorý môžeme ovplyvniť svojím životným štýlom, je práve spomínaná hypertenzia.

V galérii nájdete metódy na zníženie krvného tlaku:

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.