Temná stránka bylinnej medicíny. Kyselina, ktorá spôsobuje rakovinu

Kyselina aristolochová, rastlinná zlúčenina, ktorá sa nachádza v mnohých tradičných liekoch, bola predtým spojená so zlyhaním obličiek, rovnako ako s rakovinou močového traktu. Vzhľadom na tieto známe toxické účinky boli v niektorých krajinách obmedzené alebo zakázané bylinky obsahujúce túto zlúčeninu, ktoré sú však stále dostupné na internete, píše magazín Science.

Analýzou početných vzoriek z Taiwanu a iných krajín v Ázii a inde, sa najnovšie preukázali účinky kyseliny aristolochovej v hepatocelulárnom karcinóme, čiže primárnom nádore pečene. Patrí medzi jeden z celosvetovo rozšírených karcinómov. Autori ukázali, že používanie tohto lieku je naďalej rozšírené v Ázii a najmä na Taiwane a zdá sa, že zvyšuje riziko rôznych typov rakoviny.

Mnohé tradičné liekopisy zahŕňajú vlkovec obyčajný (na fotografii) a príbuzné rastliny, ktoré obsahujú nefrotoxíny a mutagény vo forme aristolochových kyselín a podobných zlúčenín. Kyselina aristolochová sa podieľa na viacerých typoch rakoviny, niekedy s veľmi vysokou mutačnou záťažou, najmä pri uroteliálnom karcinóme  horného močového traktu.

Stopy sa našli aj v Európe

Zlyhania obličiek a karcinóm vplyvom tejto kyseliny prevažujú na Taiwane, ale ich úloha v hepatocelulárnych karcinómoch zostáva nepreskúmaná. Preto vedci sekvenovali celé gény 98 hepatocelulárnych karcinómov z dvoch nemocníc na Taiwane a zistili, že 78 percent z nich vykazuje charakteristický mutačný znak expozície kyseliny.

Následne hľadali jej znaky v 1400 hepatocelulárnych karcinómoch z rôznych geografických oblastí. V Číne sa našlo 47 percent, v Kórei a japonsku 13 a 2,7 percenta, a tiež 4,8 a 1,7 percenta v Severnej Amerike a Európe. 

Ešte začiatkom deväťdesiatych rokov neúmyselná liečba s bylinami obsahujúcimi kyselinu aristolochovú na belgickej klinike na zníženie telesnej hmotnosti spôsobila zlyhanie obličiek u 100 žien, pričom sa u mnohých z nich neskôr vyvinul uteroliálny karcinóm močového mechúra. Následne sa objavili ďalšie správy o zlyhaní obličiek a rakovinách v dôsledku otravy kyselinou a zistilo sa, že bola tiež zodpovedná za balkánsku endemickú nefropatiu.