Lieky proti covidu. Prinesie tabletka koniec pandémie?

Ďalší prelom na ceste k porážke covidu môže nastať už o niekoľko týždňov, tentoraz však s tabletkami namiesto očkovacích látok.

Dvaja veľkí výrobcovia liekov Pfizer a Roche očakávajú výsledky neskorých štádií svojich experimentálnych antivírusových liekov do konca roka.

Firma Merck zase minulý piatok uviedla, že jej antivírusová pilulka znížila hospitalizáciu a počet úmrtí o polovicu a plánuje ihneď požiadať americký Úrad pre kontrolu liečiv o jej núdzové povolenie.

V prípade úspechu by tieto liečebné postupy mohli vyplniť medzeru, ktorú vakcíny nepokrývajú. A to pomôcť už infikovaným ľuďom zotaviť sa rýchlejšie. Dokonca by mohli byť v prvom rade schopné zabrániť tomu, aby ľudia ochoreli.

„Tieto perorálne lieky by mohli zmeniť spôsob, akým lekári liečia mierne a stredne závažné prípady covidu a znížiť vnímanie pandémie ľuďmi,“ uviedol podľa portálu Bussines Insider biotechnologický analytik Matthew Harrison.

Nečakajte zázrak

Zatiaľ čo vzrušenie narastá, pretože farmaceutické giganty spúšťajú ďalšie štúdie, nečakajte zázračný liek, upozorňuje Bussines Insider.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.