Ženy môžu mať viac vedľajších účinkov po vakcíne. Tu sú dôvody, prečo je to tak

Analýza údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb publikovaná v časopise Morbidity and Mortality Weekly Report naznačuje, že hoci väčšina reakcií na injekcie nebola vážna, ženy hlásili viac vedľajších účinkov očkovania ako muži. Skúmali sa len mRNA vakcíny Pfizer a Moderna, píše Reader´s Digest.

Tu je bližší pohľad na šesť možných dôvodov, prečo môžu ženy hlásiť viac vedľajších účinkov ako muži:

​Z takmer 14 miliónov dávok podaných od 14. decembra 2020 do 13. januára 2021 bolo približne 7 000 hlásení o nežiaducich účinkoch. Stredný vek tých, ktorí hlásili vedľajšie účinky, bol 42 rokov. Ženy tvorili 78 percent tých, ktorí hlásili symptómy, hoci len 61 percent vakcín bolo podaných ženám.

Zo všetkých hlásených vedľajších účinkov nebolo 90 percent závažných. Najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré majú tendenciu trvať niekoľko dní, sa môžu vyskytnúť buď po prvej alebo druhej dávke vakcíny. Zahŕňajú bolestivosť a opuch v mieste vpichu, bolesti hlavy, únavu, závraty, zimnicu a horúčku.

Závažnejšie vedľajšie účinky neboli bežné. Anafylaktický šok alebo závažná alergická reakcia sú zriedkavé a zvyčajne sa vyskytujú v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút po očkovaní.

Úmrtia sa vyskytli len u 113 z takmer 14 miliónov zaočkovaných ľudí, z ktorých dve tretiny boli starší ľudia v zariadeniach dlhodobej starostlivosti. To, že po injekcii nastane smrť, neznamená, že príčinou bolo očkovanie.

Nie je prekvapujúce, že ľudia môžu na vakcínu proti covidu reagovať odlišne. Rovnako ako pri predchádzajúcich očkovaniach, napríklad pri pandémii prasacej chrípky v roku 2009, ženy po očkovaní hlásili alergické reakcie štyrikrát častejšie ako muži.