V mozgu ľudí, ktorí zažili déjà vu, možno nájsť odlišnosti, hovorí neurológ

Neurológ Milan Brázdil získal najvyššie svetové ocenenie za liečbu epilepsie. „Epilepsia je okno do mozgu,“ hovorí pre iDNES.cz muž, ktorý nemá rád rutinu. Zaoberá sa tiež štúdiom déjà vu. Aj to sa často vyskytuje v úvode epileptických záchvatov.

Pôvodne začal študovať medicínu len preto, aby sa cez ňu mohol presunúť k antropológii. Lenže na vysnívaný odbor sa za minulého režimu nedostal.

Jeho pacienti by určite povedali: Zaplaťpánboh. Milan Brázdil cez tri dekády pôsobí vo Fakultnej nemocnici pri svätej Anne v Brne, kde momentálne vedie prvú neurologickú kliniku.

„Nervový systém a ľudský mozog sú tým najzaujímavejším, čo existuje, a pritom sú tak málo poznané. Tá tajuplnosť ma stále priťahuje,“ hovorí lekár, ktorý nedávno získal najvyššie svetové ocenenie Ambasádor pre epilepsiu.

Prečo ste sa zamerali na epileptológiu?

Na našom brnenskom pracovisku má dlhoročnú tradíciu. Navyše ide o časť neurológie, ktorá je široko rozkročená medzi veľké množstvo odborov. A v tom „rozkročení“ sa nachádzajú zaujímavé témy aj mnohé zásadné objavy. Inak by som sa asi nudil. Rutina pre mňa nikdy nebola a nie je.

Väčšina ľudí vie, že epilepsia je choroba, ktorá sa vyznačuje záchvatmi. Ale málokto tuší, čo je jej podstatou. Čo sa deje s telom pacienta?

Pre začiatok je dôležité povedať, že epilepsia nie je jedna choroba, ale veľké množstvo chronických chorôb, ktoré sa prejavujú opakovanými epileptickými záchvatmi s rôznym klinickým obrazom. Podstatou záchvatov sú patologické elektrické výboje mozgových neurónov.

Každá nervová bunka v mozgu, teda neurón, je schopná vyprodukovať elektrické signály, čo je spolu s ich prenosom na ďalšie nervové bunky základom fungovania nervového systému. Epileptická nervová bunka však produkuje výboje, aj keď nie sú práve potrebné a vzniknúť nemajú. To je zjednodušene povedané podstatou epilepsie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.