Ako skrotiť covid doma. Prečo sa vyhnúť paracetamolu a kedy použiť lieky na kašeľ?

Mám trochu vyššiu teplotu už dlhšie ako dva dni, bolí ma hlava, trápi ma suchý kašeľ, tiež nádcha, škriabe ma krku. Veľmi to necítim. Chrípka to bohužiaľ nie je a ani iná sezónna respiračná metla si na mňa nezasadla.

S nevôľou na sebe pozorujem príznaky ochorenia. Telefonicky kontaktujem svojho praktického lekára. Vystavil mi žiadanku na test a ja som si našiel na webe najbližšie odberové miesto. Som pozitívny. Čo bude so mnou ďalej?

„Naša medicína už má možnosti precíznej imunoregulačnej liečby,“ vysvetľuje Vojtech Thon, imunológ z centra RECETOX Masarykovej univerzity v Brne.

„Patria sem tiež takzvané imunosupresíva, ale musia sa nasadiť už v domácom ošetrovaní, to znamená skôr, než dôjde k rozvoju ochorenia. To sa bohužiaľ vo väčšine prípadov nedeje a potom je neskoro. V tom je zásadný problém.“

Znižujeme nálož

Podľa názoru brnenského imunológa je domáca liečba covidu zložitejšia, než vyzerá. „Keď sa ochorenie covid plne rozvíja, je potrebné zavčas znižovať prehnanú imunitnú odpoveď organizmu a regulovať krvné zrážanie,“ odporúča Vojtech Thon.

„Covid už nie je priamo infekciou, ale je to postinfekčný stav s premrštenou imunitnou reakciou. Imunitný systém sa paradoxne musí pribrzdiť. Liečba ale musí prebiehať pod lekárskym dohľadom.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.