Reálne údaje: Neočkovaní ľudia mali 20-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na deltu

Nová štúdia, ktorú zverejnilo texaské ministerstvo štátnych zdravotníckych služieb, ukazuje, že počas septembra mali nezaočkovaní Texasania asi 20-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia súvisiaceho s covidom a 13-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať pozitívny test, než ľudia, ktorí boli plne zaočkovaní. Uvádza to americká televízna stanica NBC 5.

Analýza údajov zo štvortýždňového obdobia od 4. septembra do 1. októbra ukazuje, že očkovanie malo silný ochranný účinok vo všetkých vekových skupinách. Zatiaľ čo vplyv sa líšil medzi vekovými skupinami, najvýraznejší bol v mladších skupinách.

Texaské ministerstvo štátnych zdravotníckych služieb uviedlo, že riziko úmrtia na covid bolo 48-krát vyššie u neočkovaných ľudí vo veku 30 rokov a 63-krát vyššie u ľudí vo veku 40 rokov v porovnaní s ich zaočkovanými rovesníkmi.

Medzi plne očkovanými ľuďmi vo veku 18 až 29 rokov došlo k menej ako 10 úmrtiam na covid v porovnaní s 339 úmrtiami medzi neočkovanými ľuďmi v rovnakej vekovej skupine.

Štúdia, ktorá porovnávala elektronické laboratórne správy a úmrtné listy so štátnymi záznamami o očkovaní, je prvou štatistickou analýzou skutočného vplyvu očkovania proti covidu v štáte.

Výskumníci v oblasti verejného zdravia sa zamerali konkrétne na septembrové obdobie, aby zmerali účinok očkovania proti covidu, keďže v Texase sa rozmohol nákazlivejší variant delta.

"Táto analýza kvantifikuje to, čo vieme už mesiace," povedala hlavná štátna epidemiologička Jennifer Shufordová. "Vakcíny odvádzajú skvelú prácu pri ochrane ľudí pred ochorením a úmrtím na covid. Očkovanie zostáva najlepším spôsobom, ako ochrániť seba a svojich blízkych pred touto smrteľnou chorobou."