Virológ: Preočkovanie nás čaká každý polrok, vývoj tabletiek proti covidu vyzerá veľmi nádejne

Očkovanie proti chorobe COVID-19 sa teraz vykonáva vakcínami pripravenými proti pôvodnému čínskemu, wuchanskému vírusu.

„Lenže medzitým vznikli varianty vírusu, ktoré vedia prelomiť imunitnú bariéru očkovaných. A teda sú aj tí vakcinovaní atakovaní divokým vírusom cirkulujúcim medzi ľuďmi,“ hovorí pre Lidovky.cz virológ Libor Grubhoffer, riaditeľ biologického centra Akadémie vied ČR.

Je súčasná situácia skutočne len pandémiou neočkovaných, ako často zaznieva?

Áno, nazývam to rovnako. Stále je okolo nás až príliš veľa imunitne naivných jedincov, ktorí vytvárajú ideálne podmienky na šírenie vírusu, na vytváranie nových subvariantov vychádzajúcich z variantu delta, ktorý je sam o sebe oveľa virulentnejší, nákazlivejší ako tie predchádzajúce.

Ostatne to sa negatívne prejavilo aj v šírení infekcie medzi deťmi v školských kolektívoch. Detské populácie sa stali jedným z hlavných cieľov tejto nákazlivejšej formy pôvodcu covidu.

Myslíte, že Európska lieková agentúra do konca roka schváli vakcínu pre deti staršie ako 5 rokov?

Pevne dúfam, že áno. Už tým, že schvaľovací proces v USA prebehol hladko, by to mohlo byť do Vianoc, do konca roka aj v Európe. Je to moje prianie.

Hovoríme o pandémii neočkovaných. Lenže pribúda aj tých, ktorí pre ochranu seba i spoločnosti urobili maximum - naočkovali sa a dodržiavajú opatrenia, napriek tomu aj na nich infekcia občas sadne. Pre ľudí je to zmätočné, kampaň sľubovala, že vakcinácia urobí bodku za šírením koronavírusu. Čo teda robíme zle?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.