Nosovú vakcínu proti Alzheimerovej chorobe čakajú prvé klinické skúšky

Skúšky liekov sa 20 rokov pokúšali a zlyhali pri výrobe liečby, ktorá by zastavila progresiu choroby, a niekoľko veľkých farmaceutických spoločností úplne opustilo misiu vývoja liečby Alzheimerovej choroby.

Takže jedinou nádejou pacientov na zlepšenie boli lieky, ktoré zmierňovali symptómy Alzheimerovej choroby, vrátane straty pamäti, nespavosti a straty jazykových alebo rozumových schopností, ale na obmedzený čas. Teraz sa možno konečne otvára oblasť liečby Alzheimerovej choroby, uvádza Science Alert.

Minulý týždeň Brigham and Women's Hospital oznámila, že bude viesť prvú ľudskú skúšku nosovej vakcíny proti Alzheimerovej chorobe, ktorá má zabrániť alebo spomaliť progresiu choroby.

Skúška je malá – 16 ľudí vo veku 60 až 85 rokov s príznakmi Alzheimerovej choroby dostane dve dávky vakcíny s týždňovým odstupom. Ale vychádza z desaťročí výskumu, ktorý naznačuje, že stimulácia imunitného systému môže pomôcť vyčistiť beta-amyloidné plaky v mozgu.

Vakcína rozprašuje liek nazývaný Protollin priamo do nosovej dutiny s cieľom aktivovať imunitné bunky, aby odstránili plak.

"Koncept nie je úplne nový, ale je obzvlášť sľubný teraz, keď vedci lepšie pochopili, ako túto chorobu liečiť," povedal Jeffrey Cummings, profesor vedy o mozgu na University of Nevada v Las Vegas.

"Myšlienka aktivácie imunitných buniek sa stáva čoraz dôležitejšou myšlienkou liečby Alzheimerovej choroby," povedal Cummings. Dodal, že nosový sprej by mohol byť lepší pri dodávaní Protollinu do imunitných buniek ako infúzia alebo inhalátor.

Predtým, ako sa nosová vakcína dostane do väčších skúšok, výskumníci musia preukázať, že je bezpečná a určiť, akú dávku podať.