Je jedinou cestou z covidovej krízy povinné očkovanie? Toto hovoria lekári a vedci

Mali by sme v našej súčasnej kritickej situácii pristúpiť k povinnému očkovaniu proti covidu? Ak áno, malo by sa zaviesť len pre určité skupiny obyvateľstva, alebo by malo byť plošné?

Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia a pediater

Ak sa k takémuto kroku rozhodlo Rakúsko s výrazne lepšou situáciou, o to viac by tak malo konať Slovensko, kde zbytočne na covid zomiera viac ľudí, kde máme podstatne slabšie nemocničné kapacity a ktorého ekonomika si nemôže dovoliť málo efektívne a veľmi drahé protipandemické opatrenia.

Dlhodobo hovorím, že pre Slovensko je v tejto situácii riešením povinné očkovanie seniorov. Tak ako pri iných povinných očkovaniach, ktoré na Slovensku už máme, tieto sú nariadené pre danú skupinu obyvateľov, ktorá je ohrozená konkrétnym ochorením najvýznamnejšie.

Preto aj povinné očkovanie seniorov na koronavírus je oprávnené. Dobrovoľné očkovanie kompetentní ani naši politici, žiaľ, nezvládli, ak teda chceme zachrániť viac životov a ďalej neničiť našu ekonomiku, efektívnejšie riešenie dnes nemáme.

Obávam sa, že časom aj tak dospejeme k rozhodnutiu, že inej cesty k záchrane životov niet, dovtedy nám však zbytočne umrie množstvo ľudí a bude nás to stáť obrovské financie. Preto čím skôr to spravíme, tým nižšiu cenu za toto poznanie zaplatíme.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.