Vlny covidu sa už prejavujú pri rakovine či cukrovke. Možno očakávať aj viac mŕtvic, hovorí odborník

Situácia s covidom na Slovensku je zase taká vážna, že sa opakuje scenár z predošlej vlny a nemocnice musia pristupovať k reprofilizácii lôžok, v dôsledku čoho sa obmedzuje takzvaná biela medicína, čiže sa presúvajú plánované operácie.

„Príkaz ministra zdravotníctva obmedziť bielu medicínu na maximálnu možnú mieru v súčasnosti platí pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, čiže pre všetky nemocnice okrem onkológie. Kardiologické a onkologické ústavy by ju mali vykonávať aj naďalej. To teraz myslím globálne,“ uviedol pre HN šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.

Presúvali si pacientov, teraz to už nejde

Dosiaľ to bolo, čo sa týka počtu covidových pacientov, podľa Petka najhoršie na severnom Slovensku a Orave, čiže je pravdepodobné, že tam musela byť obmedzená biela medicína najviac.

„Covid však putuje, na údajoch za posledný týždeň vidíme, že pomaly prechádza zo severu na východnom Slovensku na juh a odtiaľ na západ. Čiže ako sa ďalej vírus šíri, dané nemocnice musia obmedzovať bielu medicínu, ale pre všetky z nich platí príkaz ministra, dodal Petko, ktorý je zároveň aj riaditeľom Nemocnice s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove, kde sú pre veľký počet ľudí s covidom tiež plné oddelenia.

„Situácia v našej nemocnici je vážna už niekoľko týždňov a stále sa stupňuje. Najprv sme si s ďalšími nemocnicami v rámci regiónu pomáhali navzájom presúvaním pacientov, potom sme ich presúvali na stredné a západné Slovensko, čo veľmi pomáhalo. Ale teraz sme sa dostali do situácie, že stále máme plné oddelenia, ale už je to plné aj na strede a skoro aj na západe, čiže už ich nemáme kam preložiť a naopak ani oni k nám,“ objasnil. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.