Rovnaká technológia ako pri covide. Nová vakcína proti kliešťom má chrániť nielen pred boreliózou

Medzi chorobami prenášanými kliešťami má popredné miesto lymská borelióza vyvolávaná baktériami boréliami.

V Amerike ich prenáša na človeka hlavne kliešť jelení, v Európe je to predovšetkým kliešť obyčajný. Prípadov boreliózy celosvetovo pribúda. Prispievajú k tomu zrejme zmeny klímy, píšu Lidovky.

Zníženie rizika netradičným spôsobom

Dlhšie leto a miernejšia zima kliešťom svedčia. V Severnej Amerike sa ročne nakazí boreliózou bezmála pol milióna ľudí, v Európe je ich asi dvestotisíc. 

Borrelióza sa dá vyliečiť antibiotikami. Neliečené ochorenie však môže vyvolať ťažké poškodenie kĺbov, srdca alebo mozgu. Na vakcínach proti borreliám sa usilovne pracuje a niektoré sa už testujú.

Tím vedený Erolom Fikrigom z Yale University prichádza s vakcínou, ktorá by mala riziko nákazy lymskou boreliózou významne znížiť netradičným spôsobom.

Vakcína necieli na pôvodcu choroby, ale na jej prenášača. Povzbudivé výsledky experimentov na laboratórnych zvieratách zverejnil Fikrigov tím vo vedeckom časopise Science Translational Medicine.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.