Riaditeľ Očnej kliniky NeoVízia: S epidémiou koronavírusu nastala aj epidémia krátkozrakosti

V roku 1983 vás spolu s ďalšími 66 Čechmi zajali v Angole a počas troch mesiacov ste absolvovali 1 300 km dlhý pochod. Ako si na tieto chvíle spomínate?

Môj otec bol špecialistom na papier a v rámci internacionálnej pomoci ho vyslali pomôcť tejto rozvojovej krajine opäť naštartovať priemysel, ktorý Portugalci v Angole zanechali. V decembri v roku 1982 sme za otcom prišli a chystali sme sa zotrvať v krajine asi päť rokov.

Vojaci protikomunistickej opozície UNITA sa snažili čo najviac poškodiť hospodárstvo. Najskôr vyhodili do vzduchu vodnú elektráreň Lomaum a o pár týždňov vtrhli do nášho mesta a uniesli veľkú skupinu ľudí. Odviedli nás do lesa a pochodovali sme na vojenskú základňu do hôr. Tvrdili, že nás vlastne zachraňujú pred komunistami. Pamätám si, že som mal oblečené iba tričko, tepláky a cvičky.

Ako sa dá vôbec vyrovnať s takýmto traumatickým zážitkom?

Jednoznačne to vnímam tak, že čo ma nezabilo, tak ma mohlo iba posilniť. Teraz vám neviem povedať, či by som bol bez tohto zážitku iným človekom. Bol som vtedy veľmi malý a vnímal som to možno až ako dobrodružstvo.

Myslím si však, že táto skúsenosť vo mne vypestovala určitú brzdu – nejsť vždy až na doraz a myslieť aj na zadné vrátka. Musím byť pripravený na rôzne alternatívy a nemyslieť si, že keď sa mi darí, tak to už bude navždy.

Povedali ste si neskôr, že ak nejde o život, nejde vlastne o nič?

Naopak, mám rád, keď veci fungujú čo najlepšie. Fatalizmus neuznávam.

Už takmer tri desaťročia pôsobíte v zdravotníctve. Čo vás na ňom tak veľmi fascinuje?

Do zdravotníctva som sa dostal úplnou náhodu. Študoval som na vysokej škole a oslovili ma, či by som nechcel pomôcť brigádnicky so vznikom novej súkromnej nemocnice v Neratoviciach. Nikdy predtým ma táto oblasť nezaujímala, nemocnicu som poznal iba zo seriálu Nemocnica na okraji mesta.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.