Syndróm u detí po covide môže vyvolať infarkt či mŕtvicu. Výrazne viac sa týka jedného pohlavia

„Asi tretina detí, ktoré tento syndróm postihne, končí na inotropnej podpore pomáhajúcej činnosti srdca na jednotkách ARO,“ popísal pre Lidovky.cz smutnú skutočnosť prednosta pediatrickej kliniky pražskej Fakultnej nemocnice Motol Jan Lebl.

Dva prípady v Česku už vraj tiež viedli ku krvnej zrazenine, ktorá sa dostala do mozgu a vyvolala mozgovú príhodu.

Výrazne častejšie sú ním postihnutí chlapci

Rôzne štúdie odhadujú úmrtnosť v rozmedzí jedného až dvoch percent. Z prvotných štúdií z talianskeho Bergama z minulého roka vychádzal priemerný vek nakazeného dieťaťa na 7,5 roka.

Prečo a koho PIMS presne postihuje, je podľa Lebla zatiaľ ťažké predvídať. Syndróm sa objavil až v súvislosti s prvými vlnami covidu.

Vzhľadom na tisíce prípadov vo svete už ale existujú štatistiky, ktoré napovedia viac. Z nich napríklad vyplýva, že výrazne častejšie sú syndrómom postihnutí chlapci ako dievčatá.

Zdravotníci zatiaľ netušia prečo. Podľa českej štúdie, na ktorej sa podieľal aj Lebl, je to v pomere 65 chlapcov k 35 dievčatám zo stovky prípadov.

Počet detí s PIMS môže začať stúpať aj preto, že sa svetom šíri nový variant omikron, ktorý si robí väčší zálusk na mladšie vekové kategórie.

V Juhoafrickej republike, kde sa prvýkrát objavila, je zhruba každý desiaty hospitalizovaný dieťa do dvoch rokov veku. Významný nárast krajina zaznamenala aj u ľudí vo veku medzi 20 a 30 rokmi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.