Zúženú mozgovú tepnu začali v Bratislave operovať modernejšie a bezpečnejšie ako doteraz

Operácie trvajú kratšie ako predtým, špeciálna zdravotnícka pomôcka, ktorú na to lekári používajú, je hradená zdravotnými poisťovňami.

Zúžená mozgová tepna je veľmi častým ochorením, pacienta ohrozuje v mnohých smeroch a operácia je vlastne prevenciou proti cievnej mozgovej príhode. "Pri tomto zákroku sme začali používať najmodernejšiu zdravotnícku pomôcku zo Spojených štátov, ktorá je v Európe novinkou," povedal lekár Ivan Vulev z bratislavskej nemocnice ProCare Medissimo, kde sa zákrok realizuje.

Tvrdí, že operácia bola pre pacienta pomerne bezpečná aj doteraz, existovalo však riziko, že počas implantácie stentu môžu nastať komplikácie a časť plátu sa odplaví do mozgu.

"Pomocou nového zariadenia, ktoré sme začali pred pár dňami používať, je hrozba spomínaných komplikácií minimálna," vysvetlil s tým, že špeciálna pomôcka skracuje i dĺžku operácie na maximálne polhodinu a keďže je pacient v lokálnej anestézii, lekár s ním počas operácie komunikuje a po dvoch dňoch odchádza do domáceho liečenia.