Keď chrbát a kĺby štrajkujú. Aké choroby môžu signalizovať?

Spoznajte osvedčené aj nové metódy, ako ich zvládnuť.

Usmievavá stará mama (ktorá vyzerá, akoby jej ledva ťahalo na päťdesiatku) si namaže kolená a potom si doobeda s vnúčaťom kope na dvore loptu a večer sa, vyparádená, zvŕta s rovnako mladistvo pôsobiacim manželom. Alebo striebrovlasý pán (ten si pre zmenu natiera chrbát), ktorému sa bolestná grimasa zmení na deň plný radosti a práce v záhradke, pri ktorej bez problémov dvíha ťažké krhly a zohýba sa k záhonom.

To, čo v reklamách pôsobí tak ľahko a bezstarostne, prebieha v skutočnom živote neraz diametrálne odlišne. Mnohé staré mamy a starí otcovia sa s námahou postavia z kresla a kým sa ako-tak rozhýbu, krivkajú po miestnosti podobne ako Joffrey de Peyrac v kultovej Angelike. No a, žiaľ, nielen starí otcovia a staré mamy, ale aj čoraz viac čoraz mladších ročníkov trápia úporné bolesti chrbta a kĺbov. Čím to je a najmä čo s tým robiť? Existuje nejaká zázračná mastička alebo niečo iné, čo by dokázalo tieto problémy raz a navždy vyriešiť? A kedy sú bolesti chrbta iba symptómom niečoho úplne iného? Skúsme spolu nájsť odpoveď aspoň na niekoľko z týchto otázok.

Dlhodobá bolesť je problém
V prvom rade si nalejme čistého vína (inak je z neho aj dobrý obklad na boľavé kĺby): problémy s chrbticou alebo s chrbtom ako takým má podľa štatistík až osemdesiat percent Slovákov. Ak by sme sa poobzerali po susedoch z okolitých krajín, čísla by boli veľmi podobné. Odborníci sa zhodujú, že prevažnú väčšinu toho má na svedomí náš životný štýl.

„Laicky povedané, odkedy sme sa zo štyroch končatín postavili na dve, odvtedy sa začali naše ťažkosti aj s chrbticou,“ hovorí anestéziológ a algeziológ a riaditeľ Centra liečby bolesti Pain Clinic Ireneusz Przewlocki, ktorý sa liečbou bolesti zaoberá viac než 25 rokov. Aj preto vie porovnať, ako sa slovenské chrbty zmenili.

„Viac sedíme a zhoršili sme si celkovo životný štýl, takže problémov, ktoré sú následkom dlhodobého sedenia a zlého životného štýlu, je dnes jednoznačne viac. Na druhej strane, v minulosti ľudia museli aj tolerovať viac bolesti, pretože nemali iné možnosti liečby. Ak niekto napríklad mal bolesti chrbta v 60. až 70. rokoch, nedali sa diagnostikovať, pretože neexistovalo ani CT, ani magnetická rezonancia. Ako však pokročila intervenčná diagnostika, zlepšujú sa aj možnosti liečby,“ približuje.

A práve to by nás, teoreticky, malo zvýhodniť. No celkom sa tak nedeje. A čo nás bolí najviac? „Najčastejšie je postihnutá oblasť bedrovej a krčnej chrbtice,“ povedal v rozhovore pre český magazín Téma prednosta Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe a popredný odborník na operácie chrbtice Martin Krbec.

Zároveň upozorňuje, že ak niekoho bolí chrbtica v pokoji v noci, telo nereaguje na bežné analgetiká, ako sú paralen alebo ibuprofen, a trvá to týždne, mala by sa chrbtica cielene vyšetriť. Pozornosť tiež treba podľa neho venovať tomu, ak sa k bolesti pridruží brnenie alebo poruchy citlivosti končatín, či dokonca poruchy motoriky.

Obličky aj srdce
Prvou inštanciou by však rozhodne nemal byť ortopéd alebo fyzioterapeut, ale všeobecný lekár. Známy český fyzioterapeut Pavel Kolář upozorňuje, že bolesť chrbta, ramena, ale aj iných oblastí pohybového systému býva aj prvým prejavom závažných chorôb. On sám sa v ordinácii stretol s pacientmi, ktorí prišli s opísanými ťažkosťami, no nakoniec sa ukázalo, že majú onkologické ochorenie.

Ak si, ľudovo povedané, necítite kríže, nemusia to byť presilené svaly či opotrebovaná medzistavcová platnička, ale pokojne aj rakovina močového mechúra, karcinóm pankreasu, prípadne zápal obličiek. Bolesť v hrudnej časti chrbtice zas môže indikovať infarkt.

„Chrbtica vedie stredom nášho tela, srdce i obličky k nej majú veľmi blízko a nervy, ktoré do nich a z nich vedú, majú úzky vzťah k chrbtici. Dochádza k ich utláčaniu okolo chrbticových svalov a k bolesti,“ vysvetľuje chrbticový chirurg a prednosta Kliniky spondylochirurgie FN Motol Jan Štulík.

Dobrá diagnostika vám okrem odstránenia bolesti môže zachrániť život či jeho kvalitu. Pretože, ako uvádza Martin Krbec, zhubný nádor orgánov môže metastázovať do skeletu, najmä do chrbtice. A chirurgovia sú schopní bežne odstrániť jeden stavec a nahradiť ho špeciálnym implantátom alebo kostným štepom.

„Ak máte napríklad nádor na obličke a zistíte, že je prítomná metastáza v chrbtici len v jednom stavci, tak urobíte radikálne a technicky náročný výkon, keď celý ten stavec s ložiskom odstránite. No ak zistíte, že pacient má ešte ďalšie metastázy v pečeni a pľúcach a ďalších ôsmich stavcoch, tam by takýto zákrok nemal zmysel, pretože pacienta aj tak nezachránite a ide skôr o to, aby ste mu udržali alebo predĺžili určitú kvalitu jeho života.“

V našom tele totiž všetko so všetkým súvisí a jednotlivé orgány sú navzájom poprepájané a reagujú na zmeny. Problém s pohybovým aparátom tak môže súvisieť dokonca s takou naoko nepravdepodobnou časťou organizmu, ako sú zuby. Známy je prípad českého tenistu Karola Nováčika, ktorý sa roky boril s problémami s kolenom, na ktoré nikto nevedel prísť. Keď mu však zubár v Monaku zmenil jemným obrúsením zhryz zubov medzi hornou a dolnou čeľusťou (takzvanú oklúziu), koleno sa „zázračne“ zlepšilo.

Práve rozlíšenie toho, či by vaše kroky mali smerovať k ortopédovi, neurológovi či inému špecialistovi, by mal zabezpečiť práve váš „obvoďák“. No a keďže náš chrbát tvorí 34 stavcov, 23 platničiek, okolo 100 drobných kĺbov, vyše 200 väzov a zhruba 400 svalov, existuje niekoľko stoviek možných príčin bolesti aj v prípade, že za ňou nie je niektorá z vyššie spomenutých príčin.

Cvičiť, cvičiť, hýbať sa
Ak sa podarí v súčinnosti s odborníkmi zistiť, kde sa stala chyba, je to prvá dobrá správa. Pripravte sa však na to, že to nemusí byť o jednej návšteve jedného lekára. „Množstvo pacientov trpí tzv. Vertebrogénnym algickým syndrómom, čo je boľavý chrbát z nie celkom známeho dôvodu. Tieto bolesti sú dané skôr civilizačnými vplyvmi, nezdravým štýlom života a niekedy sa do nich premietajú aj psychické problémy, či už v zamestnaní, rodine alebo v osobnosti,“ upozorňuje Martin Krbec.

Pre mnohých tou „horšou“ správou možno bude, že liečba, ktorú vám nasadia, bude takpovediac „staromódna“. Ako však prízvukuje aj Ireneusz Przewlocki, šesťdesiat až osemdesiat percent pacientov si úplne vysta

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.