Závislosť na hraní vidohier je oficiálnou psychickou poruchou

Podľa kritikov rozhodnutia Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prispeje k stigmatizácii mladých hráčov.

WHO zaradila poruchu do medzinárodnej klasifikácie chorôb ako zvláštnu položku, aby krajinám umožnila "lepšie sa pripraviť na identifikáciu tohoto problému".

Zoznam chorôb uznávaných WHO bude mať ponovom asi 55 tisíc položiek. Popisuje aj závislosť na digitálnych hrách či videohrách ako "vzorec úporného a opakovaného hráčskeho správania", ktorý sa stáva takým intenzívnym, že "začína prevažovať nad inými životnými záujmami".

Podľa doktora Shekhara Saxenu, ktorý vedie oddelenie WHO pre duševné zdravie, je rozhodnutie zaradiť poruchu súvisiacu s hraním videohier na zoznam založené na vedeckých dôkazoch.

Kritici tohoto kroku WHO, medzi ktorými je napríklad aj doktorka Joan Harveyová z Britskej psychologickej spoločnosti, varujú pred zbytočnými obavami rodičov detí, ktoré hrajú videohry. Skutočnou poruchou podľa Harveyovej trpí iba malé množstvo hráčov.

Aktualizovaná verzia medzinárodnej klasifikácie chorôb, na ktorej sa pracovalo posledných desať rokov, bude členským krajinám predstavená v máji budúceho roku. Prijatá bude v januári 2022.