Hongkonskí vedci tvrdia, že sú na ceste k funkčnej liečbe AIDS

Nová prelomová protilátka by sa mohla používať pri prevencii aj liečbe, veria vedci. O objave informoval odborný časopis Journal of Clinical Investigation. Tím okolo profesora Chena Zhiweieho výskum uskutočňuje v čase, keď Čína čelí silnejúcej epidémii HIV medzi vysoko rizikovými skupinami, vrátane homosexuálov a sexuálnych pracovníčok.

V Číne je HIV nakazených zhruba 850 tisíc ľudí, uvádza organizácia AIDS Data Hub. Čínska protilátka, ktorá už bola testovaná na myšiach, dokáže vírus kontrolovať a odstraňovať napadnuté bunky.

Protilátka bude schopná ako prvá eliminovať rôzne druhy HIV, tvrdí Chen. Funkčná liečba podľa neho znamená, že množstvo vírusu v tele bude také nízke, že bude neodhaliteľné, a to po dobu brania injekcií s protilátkou.

Na očkovanie by pacienti chodili raz za štvrť roka alebo aj menej často. Ľudia napadnutí HIV môžu v súčasnosti držať vírus pod kontrolou s pomocou antivirotík, ktoré zabraňujú tomu, aby vírus napadol ďalšie bunky.

Liek je však potrebné brať denne a nedokáže likvidovať už napadnuté bunky. Vírus tak môže ďalej existovať a znovu sa prejaviť, ak pacient liek riadne neužíva. Aj keď sú výsledky hongkonských vedcov sľubné, nasledovať musia klinické testy.

Protilátka by sa tak mohla na trhu objaviť za tri roky až päť rokov. "Vlády sú tu veľmi pomalé v zavádzaní programov. Takže samotná skutočnosť, že liek je k dispozícii, ešte neznamená, že sa dostane k ľuďom alebo že bude mať nejaký vplyv," upozornil Andrew Chidgey z hongkonskej organizácie AIDS Concern.