Niekedy mám chuť ľuďom vynadať, že ich blízkeho nezabil infarkt, ale oni, lebo mu neposkytli prvú pomoc

Začína sa leto a počas tohoto ročného obdobia sa stáva najviac úrazov. Ako sa pred nimi chrániť? Prečo pribúdajú zranenia detí a ako poskytnúť  prvú pomoc topiacemu sa? 

Viliam Dobiáš pôsobí už niekoľko desaťročí v Záchrannej službe tvrdí, že približne tretina ich výjazdov by sa nemusela uskutočniť, pretože ľudia záchranky zneužívajú a urobili si z nich lacný taxik do nemocnice. "Keby fungovali iné časti zdravotníctva, keby neboli nehorázne čakacie doby, záchranky by to určite odbremenilo." 

Priemerne príde záchranka do desiatich minút. "Ak ide o akútny stav, do piatich minút odumrie srdce, nefunguje krvný obeh. S prvou pomocou by sa postihnutý človek mohol dožiť príchodu záchrannej služby bez trvalého poškodenia orgánov. Ľudí, ktorí zneužívajú záchranku si neuvedomujú, že táto sanitka môže chýbať pri život ohrozujúcej situácii." 

Ak okoloidúci vidia, že je v priekope auto, podľa Dobiáša väčšinou iba zavolajú na 112-stku. Viac ich tento prípad nezaujíma a pokračujú v ceste."Existuje tu falošné povedomie, že zavolanie záchranky je poskytnutie prvej pomoci, nie, nie je. Keby sa aspoň pozreli do auta a operátorovi opísali stav, zranení môžu dostať pomoc od lekára o 15-20 minút skôr." 

A ďalší fenomén súčasnej doby, ľudia sa prizerajú, sú zvedaví, prípadne si fotia a nakrúcajú nehodu: "Hovoria mi, že sa boja, aby neublížili, aby nespravili niečo zle a čo keď má zranený niečo s chrbticou. Sú to výhovorky ale keby absolvovali kurz prvej pomoci, tak by sa dozvedeli, ako postupovať.

Prvou pomocou sa nedá ublížiť. Ak je niekto v bezvedomí, nedýcha, má zastavený krvný obed, vtedy je mŕtvy. Akou prvou pomocou by som z neho mohol urobiť ešte väčšiu mŕtvolu. Prvá pomoc nemusí byť ideálna, no vždy je lepšia ako nič."