Prelom v liečbe cukrovky. Nový implantát by mal riešiť príčinu ochorenia

Implantát veľkosti kreditnej karty obsahuje malé trubice, ktoré môžu byť injektované bunkami, ktoré produkujú hormonálny inzulín. Píše o tom Daily Mail.

Výskum ukázal, že krvné cievy rastú do vačku a okolo neho a pomáhajú bunkám dozrieť - v podstate vytvárajú plne funkčný orgán, ktorý môže produkovať inzulín a regulovať hladinu cukru v krvi.

Výskumníci v USA teraz začínajú testy s pacientmi s diabetom 1. typu. Tento typ cukrovky nastáva, keď imunitný systém napadne ostrovčekové bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín. V dôsledku toho pankreas vytvára málo alebo nič z hormónu.

Pri cukrovke 2. typu klesá produkcia inzulínu alebo sú bunky odolné voči jej účinkom, takže hladina krvného cukru zostáva vysoká a nakoniec poškodí kapiláry, ktoré dodávajú hlavné orgány a zabraňujú prietoku krvi a spôsobujú nezvratné poškodenie.

Jedinými spôsobmi liečby diabetu 1. typu sú celé roky inzulínové injekcie lebo inzulínové pumpy. Niektorí pacienti s diabetom 2. typu potrebujú inzulínové injekcie na kontrolu ochorenia. Injekcia inzulínu môže byť nepríjemná a nie je liečbou.

Nový implantát je určený na riešenie príčiny ochorenia. Transplantácie ostrovčekových buniek boli vykonávané viac ako desať rokov - zvyčajne zahŕňajú injekciu buniek od zosnulých darcov do žily v pečeni - ale výskum naznačuje, že nie všetky transplantované ostrovčeky prežijú a že väčšina pacientov vyžaduje viac ako jednu transplantáciu. Pacient musí po zvyšok svojho života užívať protizápalové lieky.

Vreckový implantát prekonáva tieto problémy, pretože sa stáva samotným orgánom generujúcim inzulín a jeho bunky sú chránené pred útokom imunitného systému, takže pacienti nepotrebujú lieky.

Je vyrobený zo špeciálneho polymérového materiálu, ktorý je bezpečný na použitie v tele. Póry na svojom povrchu pomáhajú v rozvoji krvných ciev a majú malé tuby, do ktorých sú umiestnené transplantované bunky. Špeciálny povlak zabraňuje napadnutiu imunitným systémom.