Najvážnejšie signály tráviaceho traktu. Ako si nezničiť žalúdok a črevá

Ako tento trend zvrátiť a kedy sa naozaj ponáhľať k lekárovi? Úvodné „tančeky“ tentoraz vynechajme a poďme rovno k veci. Presnejšie – k slovenskému národnému mystériu. Nijako inak totiž nemožno nazvať stav, ku ktorému sa naša krajina dopracovala. Na jednej strane sa totiž opakovane ocitáme na prvých troch priečkach úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka, na strane druhej trestuhodne zanedbávame preventívne testy. V rizikovej skupine nad päťdesiat rokov ich ignoruje až osemdesiat percent populácie.

Príznakom nemožno veriť
„Skutočne tomu nerozumiem,“ priznáva Ladislav Kužela, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gastroenterológiu. „Sám som bol pritom, keď primár Rudolf Hrčka z nemocnice na Antolskej ulici začal tento problém pred rokmi ako úplne prvý tematizovať. Chodili sme spolu do terénu, vysvetľovali dôležitosť testov všeobecným lekárom i poisťovniam. Všetci to časom pochopili. Okrem tých, ktorých sa to najviac týka: samotných občanov. Množstvo investovaného času a energie sa v tomto prípade naozaj nepretavilo do výsledkov,“ neskrýva sklamanie.

Celý problém je o to absurdnejší, že v ranom štádiu je rakovina hrubého čreva veľmi dobre liečiteľné ochorenie, často dokonca len ambulantne, za pomoci endoskopu. A testy na skryté krvácanie, prípadne kolonoskopické vyšetrenie, ho dokážu spoľahlivo odhaliť. V situácii, keď začne na problém upozorňovať telo samotné, už totiž môže byť neskoro.

Navyše, ak je nádor lokalizovaný na pravej strane čreva, rakovina môže bujnieť bez príznakov takmer do konečného štádia. Rozhodne sa teda „neoplatí spoliehať“ len na varovania v podobe bolesti brucha, nadúvania či dlhotrvajúcej zápchy alebo hnačky. Kým v ranom štádiu rakoviny hrubého čreva má nádej na prežitie vyše 95 percent pacientov, v pokročilom už len polovica z nich. Až 80 percent však prichádza práve vtedy.

„Teraz túto problematiku aj s ministerstvom zdravotníctva opäť otvárame, takže dúfame, že sa podarí prevenciu posunúť do lepších čísiel. Naším snom je aspoň tých päťdesiat percent,“ podotýka Ladislav Kužela a za vzor ponúka viaceré európske štáty, vrátane Rakúska, kde si ľudia bez rozdielu veku, pohlavia i vzdelania dobrovoľne žiadajú kolonoskopické vyšetrenie.

Pliaga menom reflux
Apropo, kolonoskopia. Tá spolu s gastroskopiou dodnes patrí medzi najobávanejšie lekárske vyšetrenia. Málokto si však zároveň uvedomuje, akým technickým pokrokom endoskopy prešli a akým užitočným nástrojom z hľadiska prevencie sa tým pádom stali. „Súčasné prístroje vedia obraz sliznice zväčšiť natoľko, že pomaly nahrádzajú histologické vyšetrenie. Vzorku teda nemusíme brať vôbec, prípadne ju berieme cielene. A zároveň môžeme detailne sledovať rizikové oblasti,“ vymenúv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.