Pozor na zrak. Deväť z desiatich ľudí oň príde úplne zbytočne

Až 90 percentám prípadov straty zraku sa dá predísť včasnou diagnostikou. Lenže pomoc lekára často vyhľadávame až vtedy, keď problémy neustupujú. Na to má upozorniť dnešný Svetový deň zraku.

„Paradoxom je, že preventívna očná prehliadka u očného lekára vôbec nebolí, no napriek tomu sa jej ľudia stránia. Absolvovať by sme ju mali pritom bez ohľadu na vek minimálne každé dva roky,“ odporúča oftalmológ Radovan Piovarči.

Podceňovanie príznakov zhoršujúceho sa zraku vo väčšine prípadov končí nástupom závažného ochorenia. „Ľudia problémy riešia najprv dostupnými kvapkami a mastičkami. Tie môžu pomôcť na pár dní, no progres ochorenia nezastavia a hlavne neodhalia a neodstránia jeho príčinu,“ varuje oftalmológ. Vyšetrenie u očného lekára môže odhaliť aj iné ochorenia, napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku, neurologické a onkologické diagnózy.

So zvyšujúcim sa vekom sa zvyšuje riziko nástupu sivého zákalu. V minulosti sa tento stav končil oslepnutím, nakoľko cez zakalenú šošovku nebolo možné vidieť. „Dnes už vieme toto ochorenie rýchlo a bezbolestne operovať, pričom je možné odstrániť aj dioptrické chyby počas jedného zákroku,“ hovorí Piovarči.

Horšie je podceňovanie príznakov napríklad glaukómu čiže zeleného zákalu. „Ide o veľmi zákerné ochorenie, ktoré spočiatku nesprevádzajú žiadne príznaky. Spôsobiť môže pritom trvalé poškodenie zraku až slepotu. Glaukóm postihuje zrakový nerv, a preto je včasné odhalenie ochorenia veľmi dôležité pre zachovanie zraku,“ vysvetľuje Piovarči.

Nemali by sa podceňovať ani ochorenia sietnice. Ide o zápalové ochorenia, genetické postihnutia, či rôzne zmeny na sietnici, ktoré vznikajú v súvislosti s vysokým krvným tlakom, cukrovkou, obehovými poruchami alebo v dôsledku poranenia. Dôkladné očné vyšetrenie vie odhaliť aj ďalšie nepríjemné ochorenie, ktoré sa zvykne často zamieňať za krátkozrakosť. Keratokonus postihuje rohovku a tak sa zrak postupne zhoršuje.