Obezita skracuje život o pätnásť rokov, liečba stojí miliardy

Počet obéznych ľudí neustále narastá. Predpokladá sa, že v roku 2030 bude viac ako päťdesiat percent európskej populácie trpieť obezitou, píše iDNES.cz.

Kilá navyše nezaťažujú len naše kĺby, ale celý organizmus a prináša mnoho zdravotných rizík. Napríklad srdcovo cievne ochorenia, metabolické poruchy, diabetes II. typu a niektorý typy rakoviny. Predovšetkým nádory čriev a konečníka, ale aj prsníka a vaječníkov.

Na problematiku a riziká obezity sa každoročne snažia upozorniť aj odborníci v rámci Svetového dňa obezity, ktorý tento rok pripadol na štvrtok 11. októbra. Tohtoročný ročník je venovaný problematike diskriminácie obéznych a motto znie "End Weight Stigma". 

S diskrimináciou sa obézni ľudia stretávajú už u prijímacích pohovorov a v pracovných kolektívoch, hmotnosť sa odráža aj na výške platu alebo vyššej miere prepúšťania.

Zlepšiť by sa mala tiež komunikácia a jednanie s obéznymi pacientmi zo strany zdravotníkov a lekárov. Prístup odborníkov má byť ústretový, bez predsudkov a odsudzovania. V opačnom prípade sa jedinci vyhýbajú lekárskym prehliadkam a ich zdravotné problémy nie sú riešené včas a v raných štádiách ťažkostí.

Obezita je tiež ochorením duše, a ak ľudia majúci obezitu trpia aj nechcenou sociálnou izoláciou a sú centrom posmeškov a urážok, iste im táto situácia nepomôže ich problémy efektívne riešiť.