Neurovedec vysvetľuje, prečo môže chodenie k chiropraktikovi znamenať vyhodené peniaze

Niektorí chiropraktici sú podľa neho v podstate fyzioterapeuti, venujú sa športovej medicíne alebo fyzioterapii. Môžu si zakladať na dôkazoch a vede, rozumných praktikách ale ich profesia nie je riadne regulovaná.

"Nemajú štandard starostlivosti založený na vede. V podstate robia čokoľvek, čo chcú," vysvetlil Novella vo videu serveru Business Insider.  

Chiropraxiu vynašiel Daniel David Palmer pre vyše storočím a nazval ju vedou liečenia bez liekov. "Tvrdil, že manipuláciou krku pacienta bol schopný vyliečiť hluchotu. Je to dosť pochybné tvrdenie, že nervy na počúvanie nejdú cez krk, takže neexistuje spôsob, aby sa to skutočne stalo.

Ale tiež bol energetický a magnetický liečiteľ a rozhodol, že všetky choroby sú spôsobené svetelnou energiou, ktorá pochádza z neba cez vašu hlavu do chrbtice, nervov až do celého tela. Manipulovaním chrbtice ste zbavení tejto energie a vyliečení. Toto je samozrejme čistá pseudoveda, nie je to postavené ani na anatómii, fyziológii, neurológii, na ničom. Je to založené na mágii," povedal. 

Takže ak podľa neho pôjdete k chiropraktikovi, môže sa stať čokoľvek, môžu robiť len fyzickú terapiu, môžu robiť magickú terapiu.