V Európe ročne zomierajú desaťtisíce ľudí na infekcie odolné voči antibiotikám. Nezaberajú ani tie najsilnejšie

Podľa zdravotníkov sú dôsledky týchto infekcií porovnateľné s dôsledkami chrípky, tuberkulózy a ochorení spôsobených vírusom HIV dohromady.

ECDC vo svojej analýze zistilo, že dôsledky ochorenia, ktoré spôsobujú rezistentné baktérie, sa od roku 2007 zhoršili. Znepokojujúce sú najmä prípady, kde infekcia je odolná aj voči tým najsilnejším antibiotikám, akou sú napríklad karbapenémy, známe ako antibiotiká "poslednej záchrany".

"Je ... to znepokojujúce, pretože tieto antibiotiká sú posledné možností liečby," uviedlo ECDC vo svojom vyhlásení. "Ak tieto (lieky) už nebudú ďalej účinné, bude nesmierne ťažké alebo v mnohých prípadoch aj nemožné infekciu liečiť," dodalo stredisko.

Podľa odhadov zdravotníkov zhruba 70 percent baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekcie, už sú odolné voči antibiotikám, ktoré sa pri liečbe týchto infekcií bežne používajú. Vývoj baktérií, ktoré sú odolné voči jednému alebo viacerým liekom, je pritom jednou z najväčších hrozieb, ktorým medicína v súčasnosti čelí.

ECDC sa vo svojej správe sústredilo na päť typov infekcií, ktoré spôsobujú rezistentné baktérie v EÚ a v Európskom hospodárskom priestore. Podľa jej výsledkov v 75 percentách prípadov sa ľudia týmito bakteriálnymi infekciami nakazia v nemocniciach alebo na klinikách.