Pandémia tisícročia. Čo nové zistila veda o cukrovke?

Podľa údajov z Ročného výkazu o činnosti diabetologických ambulancií počet ľudí s cukrovkou prudko stúpa. Na porovnanie, v roku 2000 na Slovensku evidovali 256 138 pacientov a v roku 2014 ich už bolo 339 419. Na nelichotivé údaje a možnosti prevencie i liečby každý rok upozorňuje Svetový deň diabetu, ktorý pripadol na stredu 14. novembra. Pozrime sa preto na niekoľko užitočných faktov a nových zistení o cukrovke.

Nepriateľ srdca i očí

Prečo by ste nemali ignorovať varovné signály, ako sú časté močenie, neustály pocit smädu, veľká únava, rozmazané videnie či úbytok na váhe? V prvom rade, vysoký krvný tlak a poškodené krvné cievy spôsobujú väčšiu záťaž srdca, čo zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. „Kardiovaskulárne ochorenie alebo srdcový infarkt je najväčším zabijakom, na ktoré zomierajú ľudia s cukrovkou 2. typu,“ povedala pre britské ECHO Julie Brakeová, špecializovaná zdravotná sestra na diabetes. Riziko vzniku cievnej mozgovej príhody u diabetikov je štyrikrát vyššie ako u tých, ktorí cukrovkou netrpia.

Málokto tiež vie, že cukrovka, konkrétne diabetická retinopatia, patrí medzi päť najčastejších príčin slepoty vo svete. Zákerná je v tom, že nebolí a nie vždy zhoršuje videnie. Preto by mali diabetickí pacienti pravidelne navštevovať očného lekára, a to aspoň raz ročne. „Postihnu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.