Štúdie naznačujú, aký interval medzi očkovaním a infekciou je proti omikronu lepší

Výskum z Japonska naznačuje, že očkovanie proti covidu, po ktorom o mesiace neskôr nasledovala prelomová infekcia, ponúka väčšiu ochranu proti omikronu ako tesne rozmiestnená injekcia a infekcia. Prelomovými infekciami sa rozumejú nákazy koronavírusom po očkovaní.

Krajiny s inými variantmi majú výhodu

Zistenie podľa časopisu Nature naznačuje, že krajiny, ktoré koncom roka 2021 zaznamenali veľké množstvo iných ako omikronových infekcií, majú výhodu, pretože rok 2022 prichádza s novým variantom. Štúdia ešte nebola recenzovaná.

Populácia mnohých krajín získala imunitu kombináciou očkovania a infekcie s množstvom variantov. Obyvateľstvo Japonska je však chránené najmä mRNA vakcínami.

Spoluautor štúdie Takeshi Arashiro, výskumník infekčných chorôb v japonskom Národnom inštitúte pre infekčné choroby v Tokiu, a jeho kolegovia chceli pochopiť, či vďaka prevažne jednozdrojovej imunite v krajine bude populácia obzvlášť náchylná na omikron.

„Doteraz mala krajina niekoľko prelomových prípadov, ale obávame sa, že akonáhle bude omikron vo vysokom prenose v Japonsku, môžeme vidieť úplne iný obraz,“ hovorí Arashiro.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.